fallback

Германия отново разкритикува ЕЦБ за количествените улеснения

Несъгласието на Волфганг Шойбле и Ангела Меркел контрастира с призивите на Франсоа Оланд и Матео Ренци и намеренията на Марио Драги

20:32 | 01.09.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле смята, че икономически растеж, подхранван от дефицити, всъщност води до икономически спадове. Със своето мнение Шойбле изразява несъгласието си с Италия и Франция в момент, в който европейските лидери търсят начини да стимулират растежа и да излязат от лапите на дефлацията, пише Bloomberg.

Докато Франция иска паричната политика да играе по-голяма роля, за да възстанови стагниращата й икономика, в разговор с президента Марио Драги германският канцлер Ангела Меркел подчерта независимостта на Европейската централна банка (ЕЦБ). Телефонният разговор е бил по настояване на Драги, разкрива говорителят на германското правителство Щефан Зайберт.

Германските лидери изострят тона си, след като Драги намекна, че може да разшири инструментариума на ЕЦБ чрез програма за количествени улеснения. Правителствата на Франция и Италия се сърдят на Меркел, че иска от тях да намалят дълговете си на фона на избледняващата дългова криза.

Страните членки на еврозоната, които прилагат мерки за строги икономии в замяна на спасителни заеми, „се справят много по-добре от всички останали в Европа“, коментира вчера Шойбле.

Разговорът между Драги и Меркел идва след коментара на президента на ЕЦБ от Джаксън Хоул, че ще бъде от полза, ако европейските правителства могат да облекчат фискалната си политика, да го направят.

Миналата седмица Меркел потърси Драги с искане за разяснения относно коментарите му за стимулиращите разходи. Шефът на ЕЦБ се защити, като каза, че същевременно настоява за провеждането на структурни реформи, писа изданието Der Spiegel през уикенда.

Според Волфганг Шойбле ЕЦБ е достигнала своя лимит в борбата с риска от дефлация. Изказването му контрастира с мнението на френския президент Франсоа Оланд. Според него ЕЦБ има значителна роля в справянето със стагнацията на континента. Италианският премиер Матео Ренци пък предложи на лидерите на 28-те държави членки на ЕС да проведат среща на тема растеж през октомври.

„Икономиката ви няма да върви по-добре, ако взимате повече дългове“, казва още Шойбле. „Въпреки че икономическите стимули водят до краткосрочен растеж, нещата вървят надолу в дългосрочен план.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:14 | 08.09.22 г.
fallback