fallback

Руските потребители все по-отчетливо усещат ответните санкции на Москва

Сериозен ръст в цените на месото отчитат в Далечния Изток

16:28 | 19.08.14 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Властите в Москва заявиха категорично, че забраната за внос на храни от Запада няма да се отрази негативно на потребителите. В много региони обаче вече съобщават за поскъпването на основни храни, пише руското издание „Комерсант“. По данни на изданието в Москва цената на свинското месо, използвано в месокомбинатите, се е повишила с 6%.

Потребителите в Далечния Изток са сред най-засегнатите от санкциите. В Сахалинска област цените на храните в магазините са се повишили с между 3 и 60%. Най-рязко са поскъпнали пилешките бутчета - с 60 на сто. Месото като цяло се търгува с 15% по-скъпо, а сиренето – с 10%.

В Приморския край месото е поскъпнало с 26%, някои видове риба – с 40%, а внесените от Китай ябълки се оказват с 1/3 по-скъпи отколкото досега продаваните на пазара, отбелязва още руското издание.

В Москва ежедневно се прави анализ на цените на продуктите и сериозни дефицити още не са установени, съответно и не се наблюдава ръст на цените, отчитат властите в руската столица. Единствено се появи информацията за поскъпването на свинското месо, използвано като суровина за месната индустрия – с 6% до 180 рубли (3,72 евро) за килограм. През зимата обаче може да се очаква поскъпване на прясното мляко, а следователно и на сиренето, коментират експертите. 

Охладената риба, доставяна от Норвегия също вече е на приключване. От руската столица обаче вече очакват доставките на замразена риба от Аржентина и Чили.

Междувременно от Федералната агенция по рибарството категорично отрекоха опасенията, че европейските компании могат да разчитат на реекспорт и отново да продават своята продукция на руския пазар.

„Норвежка сьомга никога не може да дойде през Швейцария или Тунис, защото там физически няма такава риба. Заради много високия риск се извършват и сериозни проверки“, коментира ръководителят на агенцията Иля Шестаков, цитиран от ИТАР – ТАСС. Според него реекспорт и на други видове риби е изключен.

Шестаков посочва още, че Русия може да разчита на внос на прясна риба, не само замразена от Южна Америка. Източник на подобни доставки са Турция, Тунис и Фарьорските острови.

Островите са автономна област, част от Кралство Дания, но не членуват в Европейския съюз и съответно не попадат под санкциите на Русия. Основната причина Фарьорските острови да не искат да се присъединят към общността е несъгласието на властите да спазват общите политики в областта на рибарството. Въпреки че не е част от ЕС, автономната област има сключени редица търговски споразумения с общността. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:11 | 11.09.22 г.
fallback