fallback

Руски икономист: Путин не иска да свърши като Мубарак

Руският елит няма никаква концепция за собствената си страна, твърди Андрей Явковлев

16:40 | 16.08.14 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	В Крим на мода това лято са тениски с лика на Путин. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Напълно възможно е да светът да е на прага на нова Студена Война, твърди в свое интервю за германския седмичник Die Zeit руският икономист Андрей Яковлев. Все пак обаче признава, че днес ситуацията е много по-различна от онази през 50-те и 60-те години на миналия век, защото сега Европа и Русия са много по-тясно свързани, а икономическите пространства са силно зависими едно от друго. „Всяка санкция ще засегне еднакво и двете страни“, твърди той.

По думите му икономическата ситуация в Русия е „всичко друго, но не и положителна“. Според него обаче спадът е започнал дълго преди кризата в Украйна и причината за това е в самата Русия.

„Преди световната финансова криза руското правителство имаше сравнително ясна представа за това как иска да реформира и развива икономиката. Държавата трябваше да продължи да играе ключова роля - както в Южна Корея. Руският елит искаше задължително да запази контрола над стратегически важни отрасли, като суровините и технологичния сектор“, казва Яковлев.

След това обаче финансовата криза е показала ясно на Москва, че този държавно-капиталистически модел е остарял и не работи вече, поне и в Русия. Но каква е алтернативата?

„По този въпрос в руския елит има много противоречиви отговори. Различни групи по интереси се борят една срещу друга. Либерализация, която да позволи нов растеж, не бе допускана лесно в миналото, и днес също е така. През 2010 г. Русия все пак поне направи поне няколко плахи стъпки в тази посока. Но с началото на Арабската пролет инакомислещите групи постигнаха надмощие в руския елит и разшириха своето влияние“, казва експертът.

По думите му това се е случило, защото в Русия са се появили опасения, че страната може да свърши като Египет и да изпадне в дълбока политическа и икономическа криза. „Те се опасяваха, че по-голяма свобода за икономиката и за руснаците може да прероди в процес, който да не може да бъде спрян и контролиран. А Владимир Путин мислеше и за собственото си политическо бъдеще. Той не иска да свърши като Хосни Мубарак“, казва икономистът.

По думите му днес руският елит няма концепция, няма алтернатива за това как да организира икономиката и обществото. От една страна, има хора като Дмитрий Медведев, който настоява за либерализация на икономиката и обществото, поне до известна степен. Но от друга страна, все още има една голяма група от хардлайнери в Кремъл. Те искат страната да се върне към уж добрите стари дни, каквито са били по времето на Сталин или на Петър Велики. Тяхната цел е да запазят пълен контрол над икономиката и гражданите, твърди Яковлев.

В момента именно тази група печели надмощие. „Тези хора има какво да загубят, и те няма да се предадат току-така. Затова в Русия в момента има сключено нещо като мир“.

Според Яковлев ситуацията допълнително се усложнява от наложените от Запада икономическо санкции. „Но не мисля, че Русия ще изпадне в икономическа криза, поне не и в средносрочен план. Правителството е силно, а валутните резерви са високи. Кабинетът в Москва ще помогне финансово на важните по негово мнение отрасли, ако е необходимо“.

Икономистът е на мнение, че в момента санкциите помагат на хардлайнерите в Кремъл. По думите му правителството ще подкрепи лоялните компании - не задължително тези, които са държавна собственост, а онези, които са лоялни към Кремъл. По-западно ориентираните фирми обаче ще загубят влияние и пазарен дял. В своята предизборна кампания Путин е обещал на руснаците растеж и увеличаване на просперитета. Сега той може да обвини Запада за това, че не може да спази обещанието си.

Експертът обаче не споделя широкозастъпеното от икономисти мнение, че санкциите ще насърчат инфлацията в Русия. „Правителството има богат опит в регулацията на пазарите. Предполагам, че то ще успее да стабилизира инфлацията на умерено ниво“.

Икономистът твърди, че в миналото Западът твърде малко се е занимавал с Русия и руските интереси, особено по отношение на разширяването на НАТО в Източна Европа. Сега обаче той трябвало да се върне към конструктивния политически диалог.

„Западът няма интерес от пълна изолация на Русия. Нека го кажа пак: сегашната ситуация в Русия има много общи неща с положението в Египет, Сирия и Либия от преди няколко години. Само че Русия е много по-голяма. Икономическата и военната мощ е многократно по-висока. И в края на краищата това може да бъде много опасно за всички“.

Според Яковлев Русия няма да извърши военна интервенция в Украйна, защото цената би била твърде висока – и то не само в икономически, но и в политически аспект. Той цитира последни проучвания на общественото мнение, според които руснаците не одобряват подобна инвервенция.

„Русия си взе поуката от Афганистан, не искаме да го повтаряме отново. Москва може да подкрепя паравоенните в Украйна, но няма да прати свои войници там“, убеден е Яковлев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:03 | 12.09.22 г.
fallback