В следващите 12 години добивът на природен газ в страните от ЕС ще бъде намален с 43% спрямо нивото от 2013 година. Тази прогноза прави руският Фонд за национална енергийна сигурност, пише ИТАР – ТАСС. От институцията обаче правят допълнение, че в тези очаквания не са включени „нетрадиционните газови ресурси“, които може да използва Стария континент.
Само за последните три години местният добив на природен газ намалява с 34 млрд. куб. метра, или 17 на сто.
От Фонда обаче признават и че през 2013 година спадът е овладян след разработването на няколко нови полета в Холандия, както и благодарение на добива в Хърватия, която от лятото на миналата година е член на ЕС. Благодарение на тези фактори добивът на природен газ през 2013 година отбелязва минимален ръст от 300 млн. куб. метра природен газ.
Все пак руските анализатори залагат, че през следващите 12 години добивът на природен газ в Европа ще намалее с около 70 млрд. куб. метра газ, което е съпоставимо с годишното потребление на Италия и 2,5 пъти повече от доставките от Алжир.
Прогнозите са, че през 2015 година добивът на природен газ в Европа ще бъде в рамките на 150 млрд. куб. метра, а към 2020 година ще бъде вече 115 млрд. куб. метра. Шест години по-късно вече ще бъде 90 млрд. куб. метра, предполагат анализаторите.
В момента Европейския съюз успява да покрие около 35% от нуждите си с местен добив на природен газ. Основните държави, в които се добива суровината са Дания и Холандия. Румъния покрива 80% от нуждите си от енергийни източници от местен добив, а Великобритания – 50%, посочват руските анализатори.
Преди време Европейската комисия публикува данни, според които в общността дневно се внасят енергийни източници на стойност от 1 млрд. евро. 40% от нуждите от природен газ се покриват от Русия.