Генералният секретар на германския Християнсоциалния съюз (ХСС) Андреас Шойер призовава Европейския съюз (ЕС) да преустанови разглеждането на кандидатурата на Турция за членство в единния блок. Това се случва само няколко дни, след като турският премиер Реджеп Тайип Ердоган бе избран за президент, посочва Worldbulletin.
„Турция на Ердоган няма място в Европа“, цитира изданието Hannoversche Allgemeine Zeitung Шойер. Генералният секретар на ХСС отправя остри критики към избора на Ердоган, като същевременно призовава германското правителство да преразгледа взаимоотношенията си с Турция.
Шойер осъжда Ердоган за намерението му да разшири своите правомощия, за ограничаването на свободата на медиите и изолацията на Израел.
Същевременно председателят на Германската зелена партия Чем Йоздемир, който е германски гражданин с турски произход, коментира пред Nordwest Zeitung, че е малко вероятно Турция да се присъедини към ЕС, докато Ердоган управлява. Той смята, че Турция се превръща във „все по-авторитарна държава“ и добавя, че, имайки предвид нестабилността в Ирак и Сирия, както и конфликтът в Израел и Палестина, една стабилна Турция е ключът към европейската сигурност.
Председателят на Комисията по външна политика към Европейския парламент Елмар Брок заявява пред Die Welt, че трансформацията на Турция в автократична държава ще накърни основите на преговорите за присъединяване към ЕС, пише The Local.
В статия, озаглавена „Какво трябва да знаят германците за Ердоган“, Bild пише: „Не е лесно да обясним на германец защо 20 млн. турци гласуваха за президент, замесен в корупционен скандал за стотици милиони евро. За да го разбере, то той трябва да бъде с турски произход.“
Левият Tageszeitung пише „Победа, но не покоряване“. „Въпреки че Ердоган изразходва силите си, докато бе премиер, за провеждането на гротескна нечестна предизборна кампания чрез контрола върху или чрез сплашване на хората, отговорни за телевизионното отразяване така, че отразяването на опонентите му бе минимално, резултатът от тези избори в сравнение с парламентарните избори от 2011 г. не се промени“, отбелязва изданието.