fallback

UniCredit увеличава тримесечната си печалба с 12%

По-високите приходи и по-малките провизии подкрепиха финансовия резултат на най-голямата италианска банка

16:55 | 05.08.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Нетната печалба на UniCredit SpA за второто тримесечие се покачва с 12%. За положителното представяне на най-голямата италианска банка допринасят по-малките провизии за лоши кредити, по-високите приходи от такси и комисиони, от управление на кредити и от продажби на активи на фона на по-високата данъчна тежест, пише Bloomberg.

Нетната печалба скочи до 403 млн. евро спрямо реализирания през второто тримесечие на 2013 г. положителен финансов резултат в размер на 361 млн. евро. Печалбата надхвърли и средната прогноза на анкетираните от информационната агенция икономисти за 298,7 млн. евро. Така нетната печалба за полугодието достига 1,1 млрд. евро. Това е ръст от 38% на годишна база.

Главният изпълнителен директор Федерико Гицони съкращава разходи и разпродава активи на фона на проверките на Европейската централна банка за качеството на счетоводните баланси на търговските банки в еврозоната. UniCredit ще се раздели с поделението си за събиране на дългове UCCMB и търси партньор за управляващото дружество Pioneer Global Asset Management SpA, информира още Bloomberg.

Провизиите за лоши кредити намаляват до 1 млрд. евро от 1,53 млрд. евро година по-рано. Към провизиите спадат разходи за 30 млн. евро, свързани с UniCredit Bank Hungary Zrt. Това е поделението на италианския трезор в Унгария, където правителството принуждава кредиторите да компенсират заемополучателите за загубите по кредити в чужда валута и за по-високите лихви и такси и комисиони по потребителските кредити.

Печалбата за второто тримесечие бе повлияна от няколко еднократни разхода и прихода. Данъчната тежест почти се удвои, след като правителството на Италия увеличи ставката върху капиталовите печалби от акциите на Централната банка на Италия и ревизира третирането на разсрочените плащания. Тази година Централната банка на Италия преоцени акционерния си капитал за пръв път от 30-те години на ХХ век, което бе неочаквано от банките, притежаващи акционерно участие.

Освен това в касата на UniCredit постъпиха 132 млн. евро от продажбата на дела й в компанията за обработка на разплащания SIA SpA. Към края на юни общата капиталова адекватност на UniCredit се покачва до 10,8% спрямо 9,9% към края на март.

Приходите от търговия се понижават до 314 млн. евро. Приходите от такси и комисиони се увеличават със 7 на сто на годишна база до 1,95 млрд. евро. Общите приходи пък се оказват с 6% по-малко спрямо второто тримесечие на 2013 г. при 5,7 млрд. евро през текущото. Разходите за периода април-юни възлизат на 3,4 млрд. евро.

През първото полугодие поделението в България – УниКредит Булбанк, реализира печалба в размер на 129,38 млн. лв. Финансовият резултат е по-голям с близо 40% в сравнение със същия период на предходната година. Активите на банката се покачват с 12,4% на годишна база до 3,804 млрд. лв. Нетният лихвен доход за периода расте с близо 8% до 202 млн. лв., разкриват още изчисленията на Investor.bg на база финансовите отчети на банките за полугодието, публикувани от Българска народна банка на 31 юли.

В следобедната търговия на борсата в Милано акциите на UniCredit поскъпват с 1,18% до 5,99 евро за брой. От началото на годината банката е добавила 12% към стойността на ценните си книжа. По този начин капитализацията й възлиза на 35,3 млрд. евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:25 | 14.09.22 г.
fallback