Акциите на Erste Group Bank AG (EBS) – австрийската банка, насочена основно към пазарите в Източна Европа, потънаха рязко на Виенската борса, предава Businessweek. По-рано през деня дружеството съобщи, че представянето му в Унгария и Румъния ще доведе през тази година до загуба в размер на 1,6 млрд. евро.
Erste, която притежава втората по големина унгарска и най-голямата румънска банка, прогнозира лошите ѝ кредити да нараснат до 2,4 млрд. евро през тази година, или с 40 на сто повече от предходните очаквания. Новината провокира рязко поевтиняване на листнатите във Виена акции с близо 14 на сто до 20,065 евро за брой.
Песимистичните очаквания бяха провокирани от новите правила в Унгария, където правителството на Виктор Орбан принуждава кредиторите да възстановяват такси по кредити. Същевременно в Румъния регулаторите притискат банковия сектор за по-бързо намаляване на лошите дългове.
Това накара Erste да съобщи, че доброволните отписвания и пресрочените данъчни активи може да нараснат до 1 млрд. евро.
"Предприемайки тези мерки, ние направихме всичко по силите си, за да избегнем наличието на еднократни ефекти от 2015 г. нататък", заяви главният изпълнителен директор на австрийския кредитор Андреас Трайхл. "Това ще бъде отразено чрез една по-стабилна и увеличаваща се нетната печалба на Erste Group", допълни той.
Erste, която е третата по големина банка в Източна Европа след UniCredit SpA и Raiffeisen Bank International AG, инвестира в страните от бившия комунистически лагер в търсене по-силен растеж и печалба. Ходът обаче се оказа горчив за компанията в Унгария и Румъния, където финансовата криза от 2008 г. причини проблеми с изплащането на кредитите. Това донесе на Erste през 2011 г. първата годишна загуба за последните 14 години.
Голяма част от западните банки в Унгария изгубиха милиарди евро от 2008 г. вследствие на обема ипотеки и заеми в чужди валути, които те раздадоха на домакинствата. Поевтиняването на унгарския форинт изпрати нагоре просрочията предимно в деноминираните в швейцарски франкове кредити, който добиха особено силна популярност в последното десетилетие с оглед на по-ниския риск и съответно по-ниските лихви.
Същевременно в Румъния, където Erste купи Banca Comerciala Romana SA за 3,75 млрд. евро през 2005 г., регулаторите притискат банките да изчистят балансите си в опит да заздравят системата, каквито са препоръките на Европейската централна банка (ЕЦБ). Според данни на Международния валутен фонд около 22 на сто от задълженията в Румъния са необслужвани.