Германският Бундестаг прие промени в Закона за енергетиката, които ще доведат до съкращаване на субсидиите за производство на зелен ток. Разходите за него са скочили с 200% през последните четири години.
Пред депутатите лидерът на социалдемократите и вицеканцлер Зигмунд Габриел защити предложенията за промяна в Закона за енергетиката. Той посочи, че целта на Германия продължава да остава същата, а именно до 2050-а година 80% от тока в страната да се добива от възобновяеми източници.
Въпреки това държавата предлага намаляване на субсидиите за производството му. Опозицията поиска дебатите да се отложат до получаване на ново становище от Европейската комисия, но не успя да прокара предложението.
Брюксел критикува първоначалния вариант на новия Закон за енергетиката и Германия спешно нанесе много корекции, които според опозицията не били обсъдени достатъчно.
Между Берлин и Брюксел обаче все още продължава спор по темата. Европейският съюз настоява Германия да отмени таксата за екоток върху вносната електроенергия. Берлин отказва да се подчини, защото това обезсмисля енергийната реформа.
Целта на променения закон е да стимулира производството на електроенергия от възобновяеми източници, без това да се облага с допълнителни такси за потребителите.
Опозицията критикува правителството, че облекченията засягат предимно индустрията, а не толкова гражданите. (БНР)