Европейският комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер заплаши с последствия страните от ЕС, които продължават да подкрепят проекта „Южен поток“ в настоящия му вид.
„Комисията не може да приеме, че някои страни от Европейския съюз сключват споразумения с Русия за строителството на газопровода, в които се нарушава европейското право. Апелирам европейските държави да отложат проекта дотогава, докато бъде приведен в съответствие с европейското право. Онези, които продължат да предприемат действия по реализирането на проекта, трябва да вземат под внимание, че ще има последствия за тях“, заяви Йотингер в свой материал за германския икономически всекидневник Handelsblatt.
"Тръбопроводът "Южен поток", който трябва да транспортира газ от Русия през Черно море в ЕС, не осигурява нов източник на доставки", пише още комисарят.
Същевременно Йотингер пледира и за „Европеизиране на енергетиката“. „Едно високо ниво на енергийна сигурност и отделни национално насочени пазари, са взаимно изключващи се", пише политикът от CDU в коментара си. По отношение на кризата в Украйна Йотингер счита, че "е критично важно да направим всичко възможно, така че зависимостта от руския газ да няма сериозни последствия за Европа".
Преди предстоящата зима Европейската комисия планира да проведе стрес тестове за енергетиката, за да идентифицира проблемните места в европейската енергийна система. „На базата на резултатите следва да бъде разработен план за извънредни ситуации и механизми за солидарност при извънредни ситуации", пише още той.
Йотингер подчертава още, че е налице необходимост от действия в сферата на енергийната сигурност, но няма причина за паника. „Убеден съм, че Русия има голям интерес от стабилни доставки за ЕС. Руснаците ще си вкарат автогол, ако загубят доверието на основните си клиенти в ЕС. Както и досега, решен съм да посреднича в газовия спор между Русия и Украйна - решението е възможно и то е в интерес на всички страни", пише още еврокомисарят.
Припомняме, че България обяви подкрепата си за проекта в позиция, изпратена до Европейската комисия в сряда и одобрена на заседанието на МС. По-рано през юни Европейската комисия настоя България да спре проекта. Пет дни по-късно премиерът Пламен Орешарски обяви, че страната замразява строителството. Ден след България и Сърбия също преустанови работа по „Южен поток“.
Междувременно Русия не се отказва от газопровода и прави всичко възможно за реализацията на проекта. Преди дни във Виена беше подписано и споразумението между австрийската компания OMV и руския държавен монополист „Газпром“, което предизвиква сериозни катаклизми в Брюксел. ЕК се опасява, че ако в дистрибутирането участва доставчикът на газ, ще бъдат нарушени правилата за конкуренцията. Освен това според Брюксел основната цел на газопровода е да се засили натискът върху Украйна.
Газопроводът „Южен поток“ ще направи Австрия център на европейската газова индустрия, коментира по-късно Deutsche Welle. “Южен поток" се сдоби с нов лобист в Европа, писа и "Независимая газета".
Маршрутът на газопровода с капацитет 63 млрд. куб. м газ на година преминава през Русия, България, Сърбия, Унгария, Словения и Италия. Дължината на „Южен поток“ е 2380 километра, от които 925 км са морски участък. През България се очаква да минават 536 км от газопровода, в който се планира да бъдат вложени общо 16 млрд. евро. Дейността в българската част е оценена на около 3,5 млрд. евро, а първите доставки на газ се очакват по план през 2015 г.