Страните от еврозоната все още имат много работа за вършене, за да намалят дълговете си и да стимулират растежа. Техните кредитни рейтинги едва ли ще бъдат повишени, докато икономиките им не влязат в по-добра форма, заяви пред Ройтерс представител на една от трите големи международни рейтингови агенции – Standard & Poor's (S&P).
По думите на ръководителя на подразделението в S&P за Европа, Близкия Изток и Африка Мориц Кремер предстои "спокоен период" за рейтинговите действия на Стария континент.
"Голяма част от домашното все още не е решено. Свръхзадлъжнялостта в средата на много ниска инфлация носи огромни рискове за перспективите за растежа в еврозоната", посочи той в Лондон.
"Въпреки че икономически фундаменти се подобряват, не е задължително да се повишават рейтингите", отбеляза още Кремер.
Експертът заяви също, че страните, които са осъществили най-голям напредък в намаляването на дълговете, са били Ирландия и Испания. Това е довело до корекция на рейтинговата оценка както на Дъблин, така и на Мадрид.
По-рано през този месец S&P повищи ирландския рейтинг с една степен до А-, аргументирайки действията си със засилените икономически перспективи пред страната. През май пък агенцията покачи испанския рейтинг до ВВB също с подобни основания.
Кремер заяви, че връщането на Кипър, който бе спасен само преди година, към дълговите пазари, и на Гърция е оказало малко влияние върху техните оценки.
Кипър, чийто рейтинг S&P повиши с една степен до B през април, пласира през миналата седмица държавни ценни книжа (ДЦК) с падеж през 2019 г. на стойност 750 млн. евро.
Високопоставен представител на гръцкото финансово министерство пък заяви през миналата седмица, че Гърция се готви да издаде малък обем средносрочни облигации през следващите седмици, последвайки завръщането си на дълговите пазари през април след четирите години на прекъсване.
"Ако научихме нещо покрай кризата в еврозоната, това е колко бързо може да бъде изгубен достъпа до пазара. Би било прекалено да се оценява възстановяването на Гърция посредством достъпа ѝ до пазара", коментира Мориц Кремер.
Друга голяма рейтингова агенция – Fitch, изрази подобно мнение през миналата седмица. Въпреки че облигационната емисия е положителна, равнището на риск в Кипър остава високо, смятат експертите ѝ.
Кремер изтъкна също, че дори и Европейската централна банка (ЕЦБ) да реализира програма за изкупуване на активи, това може и да има малко въздействие върху суверенните кредитни рейтинги в региона.
ЕЦБ не може да проведе количествените улеснения по същия начин, по който бяха предоставени стимулите във Великобритания поради мащаба на валутния съюз, добави той.
"В момента еврозоната има 18 членки, а пазарът на обезпечени с активи ценни книжа, например, е слабо развит. Така че за мен е трудно да предвидя как балансът ще бъде разширен по подобен начин", каза още той.