Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги намекна, че най-вероятно лихвените проценти на банката ще останат ниски поне още две години и половина, предава Bloomberg.
„Предоставихме продължителен достъп на банките до неограничена ликвидност до края на 2016 г. Това е сигнал“, отговори президентът на финансовата институция в интервю за холандския вестник De Telegraaf на въпрос колко дълго време лихвите ще останат ниски.
„Нашата програма в подкрепа на банковото кредитиране за бизнеса ще продължи четири години. Това идва да рече, че лихвените проценти ще останат ниски за един по-дълъг период. Но кога след това те ще нараснат, зависи от възстановяването“, заявява Драги.
Година след като еврозоната излезе от най-дългата си рецесия, базираният във Франкфурт кредитор все още се бори с твърде ниската инфлация и се опитва да съживи търсенето.
В началото на месеца Драги представи безпрецеденен пакет от мерки, измежду които негативна депозитна ставка, като каза, че количествените улеснения остават опция, ако възникне дефлация.
„Възстановяването е все още слабо и неравномерно разпределено на територията на еврозоната", казва Драги. „В световната икономика могат да възникнат случайности, които бързо да променят ситуацията.“
Растежът в производствения сектор и в сектора на услугите на еврозоната се забави за втори пореден месец през юни. За втори пореден месец производството се сви във Франция, докато се разшири за 12-и пореден месец в Германия.
Докато сега инвеститорите търсят знаци от Федералния резерв на САЩ и от Английската централна банка за това кога ще започнат да покачват лихвите, Драги споделя, че възстановяването в еврозоната е „на ранен етап“ в сравнение с това на другите страни и широкомащабни покупки на активи биха били „решение“, ако инфлацията отслабне още.
„Количествените улеснения могат да включват не само правителствени облигации, но и отпуснати кредити за частния сектор“, разкрива Драги. „Ще обсъдим темата, когато й дойде времето.“