fallback

Спасителният фонд на еврозоната - "последна инстанция" за рекапитализация на банки

Европейският механизъм за стабилност ще може да купува дял от затруднени банки, които не са успели да си осигурят средства от частни източници и от държавата

18:27 | 11.06.14 г. 8

Правителствата на държавите от еврозоната са се договорили постоянният спасителен фонд на валутния блок да може да подпомага процеса по рекапитализация на затруднените банки, които са отписали 8% от техните задължения, съобщава Ройтерс.

Лидерите на Европейския съюз (ЕС) се договориха преди две години, че Европейският механизъм за стабилност – постоянният спасителен фонд на еврозоната, трябва да има възможност за директно закупуване на дялово участие в банка, за да се прекъсне връзката между финансово затруднените банки и правителствата.

Споразумението за рекапитализация на банките се основава на предложението на председателя на Еврогрупата – съветът на финансовите министри на държавите от валутния блок, Йерун Диселблум, което той направи миналия месец, посочва информационната агенция.

Ако до 2015 г. дадена банка трябва да набере капитал, първо ще трябва да се опита да си го осигури от частни източници, а едва след това да се обърне към съответното правителство за подкрепа. То трябва да използва за рекапитализация на проблемни банки националния фонд, създаден с тази цел, който се набира от банковия сектор.

След като е са използвани средства от националния спасителен фонд и след като банката е отписала поне 8 на сто от задълженията си, може да се стигне и до закупуване на дялово участие в банката от постоянния спасителен фонд на еврозоната, за да се спаси банката от колапс.

Директната рекапитализация на банки от постоянния фонд на еврозоната е последната опция за спасяване на затруднени финансови институции. “Инструментът може да се активира в случай, че банката не успее да привлече достатъчно капитал от частни източници и ако съответната държава също не е в състояние да подсигури допълнителен капитал, включително и чрез инструмента за непряка капитализация на постоянния спасителен фонд”, коментира Диселблум в интервю.

Глобалната финансова криза принуди Европа да пристъпи към изграждането на банков съюз - най-фундаменталната промяна от създаването на еврото насам, насочена към осигуряване на по-добри механизми за контрол и предотвратяване на нова криза, припомня Ройтерс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:45 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още