Банковият сектор в най-голямата икономика на Стария континент – Германия, посрещна с неодобрение това, което чухме в четвъртък от президента на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, пише WBP Online. Водещият кредитор в еврозоната намали основния си лихвен процент по рефинансиране с 10 базисни пункта до 0,15% и понижи до отрицателна стойност ставката по овърнайт депозитите за първи път в историята.
Решението предизвика гневна реакция от страна на германската банкова индустрия. Според водещите асоциации в страната отрицателните лихви по депозитите и по-ниските лихвени проценти няма да помогнат на еврозоната. Вместо това ходът ще удари спестителите, унищожавайки на практика активите им и увеличавайки риска за банките.
Асоциацията на германските частни банки коментира, че силно задлъжнелите компании са причината за нежеланието на кредиторите да отпускат заеми на частни дружества, а не липсата на ликвидност."Малко вероятно е отрицателният лихвен процент по депозитите на търговските банки в ЕЦБ да доведе до желаното възстановяване на кредитирането", посочи Михаел Кемер, управляващ директор на Асоциацията на германските частни банки.
Сдружението добави, че е по-вероятно банките да поемат директно удара от корекцията на ставките, отколкото да предприемат по-рисковано кредитиране.
Според Асоциацията на кооперативните банки в Германия съкращенията на лихвените проценти изпращат погрешен сигнал към спестителите в страната, където спестовната култура е дълбоко вкоренена в съзнанието на хората.
"След решението на ЕЦБ и без това ниските лихвени проценти за безопасни спестовни продукти ще спаднат още. Това отслабва стимулите за германците да спестяват и поставя ефективността на частните пенсионни планове в опасност", отбелязаха от сдружението.
Асоциацията на спестовните банки потвърди тези опасения, заявявайки, че ЕЦБ създава "все по-опасни" странични ефекти, докато стойността на активите "бъде унищожена" чрез нови съкращения на лихвените проценти.
Германските публични банки отрекоха да имат проблеми с ликвидността и заявиха, че няма да поемат по-големи рискове в условията на ниски лихвени проценти.
"Чрез корекцията на нивото на лихвения процент ЕЦБ увеличи този риск и по този начин се обърнал срещу собственото си намерение да се ускори достъпа до кредити", каза главният изпълнителен директор на Германската асоциация на публичните банки Лиан Бухолц.
преди 10 години Това което е добре за Германия , добре ли е за ЕС ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар