Франция предупреди, че евентуална американска глоба за най-голямата банка на страната BNP Paribas може да засегне преговорите, които ЕС и САЩ водят по трансатлантическа търговска сделка, предаде Bloomberg.
Едва преди няколко дни стана ясно, че американското правосъдно министерство настоява френската банка BNP Paribas да плати глоба от над 10 млрд. долара заради нарушаване на санкциите, наложени срещу Иран и други държави. Потенциалната висока глоба обаче може да засегне преговорите между ЕС и САЩ, предупреди днес френският президент Франсоа Оланд по време на срещата си с американския си колега Барак Обама.
Американските власти „трябва да са напълно наясно с всичко, което е заложено на карта от една санкция, която ще бъде не само несправедлива, но и несъразмерна и с последици отвъд една френска банка. Други банки биха могли да станат също цели на подобни глоби, да бъдат подложени на риск, на съмнения, и така да възникнат подозрения за стабилността на финансовата система на Европа", заяви по време на пресконференция в рамките на срещата на Г7 в Брюксел Оланд.
Френският президент планира да използва работна вечеря в Париж с Обама в четвъртък, за да обсъди със своя американски колега потенциалните американски санкции срещу BNP Paribas, която през миналата година е отчета нетна печалба от 4,83 милиарда евро (6,6 милиарда долара). Кредиторът задели провизии за 798 млн. евро срещу възможни санкции заради нарушаване на американското законодателство, с които да плати обезщетения на засегнати страни. Двамата лидери ще вечерят в ресторант в Париж, преди Оланд да приеме за втора вечеря в Елисейския дворец руския президент Владимир Путин.
В тона на Оланд заговори и френският финансов министър Мишел Сапен. „Всички ние трябва напълно да зачитаме независимостта на съдебната система. Ние обаче сме и партньори с отношение на доверие и това доверие не трябва да се нарушава", е заявил пред Monde френският финансов министър.
„Това би могло да засегне водените преговори по споразумение за свободна търговия", посочва министърът. Сапен допълва, че определен брой служители на банката, замесени в трансакциите, които са обект на разследване в САЩ, са били уволнени.
По-рано днес и холандският финансов министър Йерун Диселблум се изказа срещу ескалацията на американските глоби за банките, което според Bloomberg e първи знак за подкрепа за френските си партньори.