Литва е покрила всички изисквания за присъединяване към еврозоната, съобщи в сряда Европейската комисия, цитирана от Ройтерс. Така малката балтийска държава се очаква да стане 19-ият член на еврозоната от началото на следващата година.
За да приеме еврото, дадена страна трябва да има държавен дълг, не по-висок от 60% от брутния си вътрешен продукт, бюджетен дефицит под 3% от БВП, слаба инфлация и ниски лихвени проценти, както и собствената ѝ валута да е стабилна спрямо еврото.
От всички 28 страни членки на Европейския съюз единствено Великобритания и Дания няма да въвеждат еврото заради постигнати договорености.
Всички други държави са задължени да приемат общата валута в даден момент, когато покрият критериите. Комисията оценява дали отговорят на критериите на всеки две години в т. нар. Доклад за конвергенция.
„Според Доклада за конвергенция от 2014 г. Литва отговаря на критериите за въвеждане на еврото. В резултат на това Комисията предлага Литва да приеме еврото от 1 януари 2015 г.“, посочват от ЕК.
Официалното решение за приемане на Литва в еврозоната ще бъде взето от финансовите министри на страните членки на ЕС през втората половина на юли. Тогава министрите трябва да постигнат споразумение и относно обменния курс на литовския литас в евро.
Останалите 7 страни, които все още остават извън еврозоната – България, Чехия, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция – не отговарят на всички критерии за приемане на еврото.
С присъединяването на Литва с население от 3,4 млн. души общото население на еврозоната ще достигне 336 млн. души с БВП от приблизително 6,96 трлн. евро.
Икономиката на България
Що се отнася до България, в доклада си Еврокомисията подчертава, че коментарите по отношение законодателството за БНБ са почти същите, тъй като коментарите от предишния доклад не са били отразени.