fallback

Обама обяви милиарден план за сигурност в Източна Европа

Сигурността на съюзниците ни в региона е крайъгълен камък на нашата собствена безопасност, заяви президентът на САЩ в Полша

16:34 | 03.06.14 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Предвид кризата между Запада и Русия американският президент Барак Обама представи план за сигурност за Източна Европа на обща стойност 1 млрд. долара (735 млн. евро).

С „Инициатива за презастраховане на Европа" трябва да бъдат финансирани допълнителни сухоземни, военновъздушни и военноморски сили за "новите съюзници" в Източна Европа, обяви Обама във вторник във Варшава, цитиран от AFP. Същевременно Обама призова съюзниците на НАТО в Европа да увеличат разходите си за отбрана. 

С плана се очаква да се насърчат и възможностите за сътрудничество със страните извън НАТО, като Украйна, Грузия и Молдова, както и за укрепване на отбранителните им сили, се казва в публикувано изявление на Белия дом. 

В полската столица Обама увери страните от Източна Европа, че САЩ ще ги подкрепят в разразилата се криза заради несигурната ситуация в Украйна. Задължението за осигуряване на сигурността на Полша и на другите съюзници на САЩ в Източна и Централна Европа е "крайъгълен камък на нашата собствена безопасност" и е "недосегаемо задължение", каза Обама.  

"Това е ангажимент който е особено важен в този момент", заяви Обама, изправен пред редица американски и полски изтребители F-16 на варшавското военно летище, където даде брифинг.

Президентът на САЩ призова и Русия да въздейства на проруските сепаратисти в източната част на Украйна, за да преустановят въстанието си срещу управлението в столицата Киев.

Полша е първата спирка от визитата на Обама в Европа, която е доминирана от темата за кризата в Украйна. Представител на НАТО заяви във вторник в Брюксел, че Москва е изтеглила "повечето" от войските си от източната граница на Украйна. Източноевропейските страни от НАТО като Полша, балтийските държави и Румъния, обаче продължават да се чувстват застрашени от Русия. Обама ще се срещне с американски и полски военни, обслужващи американските изтребители Ф-16, разположени в Полша и ще даде обща пресконференция съвместно с полския президент. В програмата следват разговори с премиера Доналд Туск и среща с ръководители на страни от Централна и Източна Европа, сред които и българският президент Росен Плевнелиев.

На полска територия Обама ще се срещне с новоизбрания украински президент Петро Порошенко.

Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен реагира положително на плановете на Обама. Той приветства „американското лидерство в мерките за презастраховане" за страните от Източна Европа, заяви самият той в Брюксел. САЩ вече са отговорили бързо на „незаконните военни действия" на Русия в Украйна, добави Фог Расмусен.

Инициативата на Обама трябва да бъде потвърдена с гласуване от Конгреса на САЩ. Вашингтон неколкократно призова европейските страни от НАТО да инвестират повече в защитата си. И Расмусен призова в интервю за германския Die Welt страните от НАТО предвид "новата ситуация за сигурността в Европа" да увеличат разходите си за отбрана.

Федералният министър на отбраната на Германия Урсула фон дер Лайен призова преди заседанието на министрите на отбраната от НАТО в Брюксел във вторник да се даде знак на солидарност със страните от Източната част на НАТО. „Важно е да стане ясно, че опасенията на нашите източни партньори са и наши опасения и че те може да са сигурни за нашата непрекъсната солидарност", каза тя.

По искане на Полша фон дер Лайен се срещна в навечерието на срещата в Брюксел със своите колеги от Полша и Дания Томаш Шемоняк и Николай Вамен. Варшава настоява управляваният от трите държави щаб на Североизточното командване на НАТО в полския град Шчечин да се приведе в пълна бойна готовност. Въпросът обаче е деликатен, тъй като Русия смята, че това ще бъде нарушение на договора между нея и НАТО от 1997 г. Други държави членки на северноатлантическия пакт освен това отбелязват, че мярката ще бъде прекалено скъпа и военно неоправдана, отбелязва Ройтерс.

Има мнения, че вместо да разполага войски на Изток, НАТО би трябвало да повиши способността си да реагира бързо при кризи като предварително разположи оборудване в Източна Европа и има готовност да изпрати войски там. Според Ройтерс това може да е част от плана за повишаване на бойната готовност на алианса, който генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен разчита да бъде приет от лидерите на страните членки на срещата им на върха в Уелс през септември.

Подробности вижте в материала на Bloomberg! 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:33 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още