Нуждаем се от Украйна, защото от една страна тя е наш партньор, а от друга – транзитна страна за руския газ. По тази причина през следващите дни ще направим всичко възможно да бъдат уточнени финансовите спорове между страната и Русия. Този коментар направи в студиото на сутрешния блок на германската телевизия ARD европейският комисар по въпросите на енергетиката Гюнтер Йотингер.
„През следващите дни ще се опитаме да проверим всички заявени фактури и да помогнем на Украйна в тази насока“, коментира той. През следващата седмица, на 26 май ще има среща между ЕС, Украйна и Русия, на която ще бъде търсено решение на газовата криза. По-късно днес се проведе и среща между Йотингер и руския енергиен министър Александър Новак в Берлин. Двамата са "подготвили почвата" за срещата през другата седмица.
Пред обществената телевизия ARD Йотингер посочи още, че цената на природния газ е неприемлива за Украйна, защото не се определя на пазарен принцип, а на политически. Това е възможно заради монопола, който има Русия, обясни още енергийният комисар.
Украйна дължи 3,5 млрд. долара за доставките на природен газ, посочи преди седмици „Газпром“. Заради големите задължения руският гигант вече очаква предплащане на количествата газ, които Украйна иска да закупи. Това означава, че до 1 юни украинската „Нафтогаз“ трябва да заяви и плати газа, който иска да получи през юни. В противен случай заплахите са, че от 3 юни Москва ще спре доставките за Киев.
Опасенията обаче са да не се повтори сценарият от 2009 година, когато след спор за задълженията на Украйна и цената на природния газ "Газпром" спря доставките за страната. Дни по-късно Москва обвини Киев, че краде от транзитните доставки за Европа и "врътна кранчето" за всички свои европейски клиенти.
ЕС се опитва да намали енергийната си зависимост от Русия и през последните пет години е направено много в тази насока, коментира още енергийният министър. Той посочи, че се работи за това Норвегия и Алжир „да играят по-голяма роля“ и да се „отвори“ Южния газов коридор към Азербайджан.
„Енергийната ефективност е увеличена, което означава, че днес потребяваме по-малко газ, отколкото преди пет години“, обясни още Йотингер, но допълни, че зависимостта все още е налице и затова курсът към диверсификация трябва да продължи.