България е на едно от последните места по отношение на интернет банкирането, сочат данните на Евростат за 2013 година. През миналата година едва 5% от българите поне веднъж са използвали услугата. За сравнение, в целия ЕС процентът е 42. Страната ни изпреварва единствено Румъния, където интернет банкиране са ползвали само 4% от румънците.
Най-голям е процентът на ползване на интернет банкирането в Исландия и Норвегия – по 87% от населението е пробвало услугата поне веднъж през 2013 година. Двете страни не са членове на Европейския съюз, но са част от европейското икономическо пространство и заради задълбочените връзки с общността попадат в статистиката, изготвяна от европейския статистически институт.
Скандинавските държави са сред лидерите по отношение на ползването на интернет за банкиране – във Финландия през 2013 година услугата е ползвана от 84% от населението, в Дания и в Швеция – по 82%. Същият процент е отчетен и в Холандия.
Данните на Евростат за България показват още слабо развитие на услугата през годините. През 2007 година например 2% от българите са ползвали интернет банкиране. Тогава в ЕС услугата са ползвали 25% от жителите на общността.
Данните показват още, че мъжете у нас са по-склонни да използват интернет, за да ползват услугите, предлагани от банките – 5%, спрямо 4% жени. Тази тенденция е типична за Европа, където 44% от мъжете ползват интернет банкиране, спрямо 39% жени.
Причината за ниския процент на ползването на интернет банкирането у нас бяха обяснени пред БНР от Валентин Панайотов, председател на Асоциация "Банка на годината". “Опира до социалната структура на обществото, до доходи, възрастови различия, до образование“, заяви той. Банките имат желание да въвеждат такива услуги, но липсва желанието те да се ползват, допълни още експертът.
По отношение на иновациите във финансовата индустрия у нас той очаква бум на издаването на безконтактни и виртуални кредитни карти и терминали за тях през тази и следващата година.