fallback

Швейцарците казаха „Не“ на най-високата минимална заплата в света

Около 77% от участвалите в референдума се обявиха срещу въвеждането на минимална заплата в размер на 18,50 евро на час

18:40 | 18.05.14 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Гражданите на Швейцария отхвърлиха в рамките на референдум въвеждането на минимална работна заплата в размер на 4000 франка  (3274 евро, б. ред.). Минималната заплата от около 3300 евро на месец или 18,50 евро на час би била най-високата минимална заплата в света, отбелязва Ройтерс.

Според предварителните резултати, цитирани от швейцарската телевизия SF, с около 77 на сто от гласовете се очертава ясно отхвърляне на предложението. 

Според Клод Лоншам от социологическия институт GSF едва 23% от гласувалите на референдума са подкрепили искането на Обединението на швейцарските профсъюзи. Синдикатите искаха гарантирано почасово заплащане от не по-малко от 22 швейцарски франка на час. Досега в Швейцария изобщо не съществува понятието "минимална заплата" и въпреки това доходите на служителите там са сред най-високите в света. Сега синдикатите и левите партии обаче настояваха най-после това да бъде променено заради много високите цени преди всичко в Женева и Цюрих. 

Месечен доход от 4000 франка представлява около две трети от средната заплата на швейцарците и би станало най-високата минимална гарантирана заплата в света. По мнението на профсъюзите това ще защити хората, заети на нископлатени работни места, каквито в Швейцария според тях са около 9% от наетите, или около 330 000 души. В страната по-ниски заплати се получават от хотелския персонал, продавачите в сектора на търговията на дребно и в сектора на услугите. 

Противници на идеята са професионални организации, както и частният и дребният бизнес, осигуряващ около две трети от работните места в конфедерацията.

Инициативата за минимална работна заплата докара швейцарците за трети път за малко повече от година пред урните с една и съща тема – заплащането. През 2013 г. избирателите подкрепиха инициатива, според която акционерите ще имат решаваща роля при определянето на заплащането на висшите мениджъри. Преди няколко месеца пък отново синдикатите предизвикаха референдум с искането шефовете да не могат да получават повече от 12 пъти заплатата на най-ниско платения служител в компанията. Тогава обаче избирателите отхвърлиха предложението.

Ако сегашната инициатива за минималната работна заплата се бе увенчала с успех, швейцарците щяха да получават почти половината над това, което сега се счита за най-високото почасово заплащане - в Австралия. С 16,37 австралийски долара (11,21 евро) в Даун Ундър се плаща най-високата минимална заплата в света. Швейцарското заплащане би било значително повече от два пъти над онова, което Барак Обама иска да заложи като минимално гарантирано заплащане в САЩ (10,10 долара, или 7,36 евро). И също би било повече от двойно на онова, което голямата коалиция под егидата на Ангела Меркел планира за Германия от 2015 г. - поне 8,50 евро на час.

По отношение на друг въпрос в референдума от неделя обаче резултатът не е така категоричен.  На въпроса дали Швейцария да придобие 22 изтребителя на шведския концерн Gripen за 3,1 милиарда франка (2,6 млрд. евро) според SF 53,4% от гласуващите са дали отрицателен отговор. 

Швейцарските избиратели, свикнали с редовните допитвания, в по-голямата си част гласуваха предварително по пощата или интернет, но въпреки това изборните секции днес бяха отворени за два часа между 10.00 и 12.00 часа местно време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:09 | 12.09.22 г.
fallback