Япония и Канада се присъединиха към Съединените щати и Европейския съюз (ЕС), разширявайки допълнително санкциите си срещу Русия във връзка със ситуацията около Украйна.
Японските власти спират издаването на входни визи за 23 руски официални представители, като списъкът ще бъде публикуван по-късно. Наложените от Токио рестрикции следват единодушното решение по темата от страна на лидерите на седемте големи развити страни (Г7).
На 18 март Япония въведе първия пакет от санкции срещу Руската федерация, който бе свързан с позицията на Русия по отношение на Крим. Тогава управляващите в Страната на изгряващото слънце отмениха консултациите за улесняване издаването на визи и замразиха началото на преговорите за планираните три споразумения – за инвестиционно сътрудничество, сътрудничество в областта на космическите изследвания и превенция на опасните военни действия.
Същевременно канадският премиер Стивън Харпър също обяви разширяване на санкциите срещу Русия. По думите му Канада е наложила допълнителни икономически санкции срещу девет руски длъжностни лица и две банки.
"Нашето правителство даде да се разбере, че всички усилия за дестабилизиране на ситуацията в Украйна ще имат последствия. Докато Русия показва неуважение към суверенитета на Украйна, Канада и нейните съюзници ще продължават да оказват натиск, който ще засили икономическата и политическа изолация", посочиха от пресслужбата на канадското правителство.
Решенията на Токио и Отава последваха ходa на САЩ и ЕС, които разшириха санкциите си в понеделник. Вашингтон добави в черния си списък седем официални лица, включително и двама души от обкръжението на Владимир Путин, както и 17 дружества, свързани с приближени до президента хора.
Брюксел от своя страна разшири списъка със санкционираните с 15 души. Имената ще бъдат официално обявени по-късно днес.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви, че ако Русия не промени политиката си спрямо Украйна, Съединените щати могат да налагат санкции на цели отрасли на руската икономика.
Според Кери наложените до момента ограничения са произвели определен икономически и политически ефект. Според публикация в The Wall Street Journal доказателствo за това е преди всичко на фактът, че Русия не е изпратила войски в източната част на Украйна.