fallback

Какво да очакваме от "Деня на финансовия страшен съд" за европейските банки

Въображаемата криза ще разтърсва близо шест месеца банковата индустрия на Стария континент

10:49 | 28.04.14 г. 8

Стабилността на европейската банкова система е на път да бъде тествана от "Деня на финансовия страшен съд" – измислен сценарий, който включва глобален дефолт по правителствените облигации, както и валутна криза в Централна и Източна Европа (ЦИЕ).

Тригодишният период на детайлно разглеждане на решенията на водещите банкери от Европейския съюз (ЕС) включва в себе си "най-съществените заплахи" за стабилността на кредиторите и техните баланси, се посочва в непубликуван все още проект на Европейския банков орган (ЕБО), цитиран от Bloomberg. Очаква се институцията да представи дългоочаквания документ, изготвен в сътрудничество с Европейската централна банка (ЕЦБ), по-късно тази седмица.

Европейските законодатели са изготвили заедно наредбата с оглед на приключващите през ноември стрес тестове на близо 130 от най-големите кредитори в еврозоната. В сценария са включени и последните глобални политически неуредици, гравитиращи основно около кризата в Украйна и раздора на Запада с Русия.

Макар че се разглеждани като особено важни от голяма част от експертите, европейските стрес тестове от 2010 г. и 2011 г. бяха силно критикувани поради липсата на публично разкриване на слабостите на банките, които впоследствие се огънаха под натиска на тежката глобална криза.

"Отрицателното въздействие на шоковете, които включват също пропукване на пазара на бизнес имоти, както и валутен шок в ЦИЕ, е значително по-глобално", се посочва в проекта на европейските бюрократи.

Според експерти общото негативно въздействие от евентуален провал на стрес тестовете ще бъде еквивалентно на около 7 процентни пункта от растежа, заложен в прогнозите на Европейската комисия през трите години до 2016 г.

"Тези данни предполагат, че ЕБО ще обърне банките на 360 градуса, включвайки всякакви възможни рискове за балансите им", посочи Фабрицио Бернарди, анализатор в базираната в Милано Fidentiis Equities. "Това е по-сложно и по-строго от теста през 2011 г., който разгледа само един възможен удар върху държавните дългове", допълни той.

Стрес тестовете са третата част от дългата оценка на банките от еврозоната. Длъжностни лица заявиха, че доверието ще се засили спрямо предходния преглед на качеството на активите, като по този начин ще се разкрие истинското състояние на балансите на кредиторите. Говорителят на ЕБО не бе открит от Bloomberg за коментар, докато представителят на ЕЦБ отказа да направи изявление.

Тестовете ще разгледат представянето на 124 кредитора, които са равносилни на повече от половината от банковата индустрия в ЕС. Началото е планирано за края на май, а резултатите ще бъдат публикувани в началото на ноември.

Първата стъпка, чието изпълнение е необходимо за преминаване на следващия етап, включва очакваното представяне на банките при икономически растеж и безработица в ЕС спрямо прогнозите на Брюксел. Банките ще трябва да бъдат в състояние да поддържат съотношение на капитала към рисково-претеглените активи от поне 8 на сто. В т.нар. неблагоприятен сценарий, при който заемодателите започват да губят капиталовите си буфери, съотношението е 5,5 на сто.

Въображаемата криза е причинена от редица събития, в това число ръст на лошите кредити в засегнатите от повторна рецесия страни, блокиране на политическите реформи, натиск върху публичните финанси, както и стопиране на "ремонта" на балансите на банките.

"Европа се нуждае от по-малко, но по-силни банки", посочи Алберто Гало, ръководител на звеното за макроикономически изследвания в Royal Bank Scotland. "Очаквам около 10 на сто да се провалят, въпреки че някои от тях може вече да са предприели действия, след като в края на 2013 г. бе дадена отправна точка за тестовете", допълни експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:24 | 06.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още