fallback

Дилемата с италианския дълг

ЕК трябва да реши дали да предостави на Рим повече време за намаляването на огромния дълг

11:05 | 25.04.14 г. 8
Автор - снимка
Създател

Италия току-що преживя третата година на рецесия в рамките на последните пет години. Безработицата продължава да расте. Но най-голямото предизвикателство за третата по големина икономика в еврозоната вероятно тепърва предстои: Брюксел настоява Рим да започне да намалява огромния си дълг.

Дали Италия ще може да реши своя проблем с държавния дълг? Именно този въпрос ще стане важен тест за сложната нова система на фискалния пакт, с които ЕС възнамерява да държи финансите на страните членки под контрол, пише в свой анализ Wall Street Journal.

Новите правила обаче предполагат сериозна битка: те противопоставят страни като Германия и Холандия, които предлагат една по-твърда линия, срещу такива държави от Южна Европа, които искат по-голяма гъвкавост по бюджетните въпроси. 

Между тях е застанала Европейската комисия, която вече получава по-голяма власт да налага спазването на правилата. Сега тя трябва да вземе едно доста трудно решение – дали да продължи да настоява Италия да спазва политика в съответствие с правилата, дори и ако по този начин страната може да падне обратно в рецесия? Или да даде на Рим малко повече свобода, като рискува с това да подкопае новата система, за която между другото Брюксел се бори доста силно, с цел да не се повтори дълговата криза? 

През последните години комисията предостави на редица страни повече време, за да се съобразят с правилата на ЕС за дефицита. По този начин обаче тя си навлече критика от Германия и други северноевропейски страни.

Сега обаче комисията може наистина да се затрудни да предостави на Италия по-голяма гъвкавост. В момент, в който антиевропейските партии в много страни получават все по-голяма подкрепа, може би няма да е в неин интерес „да коленичи“ пред новия министър-председател на Италия Матео Ренци.

На дебат е подложено едно правило, което определя целите за дълговете на дадена държава. Досега комисията разглеждаше само годишния дефицит на държавите, когато ставаше дума за това дали дадена страна трябва да наложи съкращения на разходите или да увеличи данъците.

Сега държавите, чиито дългове надхвърлят приемливия праг на ЕС от 60% от годишния БВП, трябва да намаляват ежегодно с 5% разликата между текущите нива на дълга и 60%. Ако не го направят, ще бъдат изправени пред по-строг контрол или дори санкции.

Съотношението на дълга на Италия към БВП в момента възлиза на 130%, така че ще отнеме много години страната да постигне съотношение от 60% от БВП. Новото правило правителството ще трябва да прилага от 2016 г. В нормални времена това не би било проблем, казват наблюдатели. Според тях докато дефицитът е под номиналния растеж на икономиката - т.е. растеж плюс инфлация, дългът ще спада.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:21 | 14.09.22 г.
fallback