Един от често игнорираните аспекти на превключването към „зелена енергетика“ в Германия е развитието на иновации, които подпомагат износа, пише германското издание The Local. Сред най-печелившите се оказва технологичният сектор, при това не само гиганти като Siemens или Bosch, но и малки и средни предприятия, които са тясно специализирани в сектора.
От изданието посочват, че най-голямата европейска икономика все още не е усетила позитиви от свръхамбициозната цел за отказване на ядрената енергетика и топлоцентралите. За сметка на това обаче новите технологии се развиват бързо. По-малко видими от соларните панели, които и в Германия са обект на критики заради обществените субсидии, технологичните иновации са важен аспект в "зелената икономика".
В началото на новия век между 30 и 40% от глобалните патенти по отношение на енергийната ефективност са собственост на германски научни работници или компании. И фирмите, които се занимават с новите технологии за намаляването на потреблението на енергия, вече печелят пазари и в чужбина.
Една от тях е фамилната компания Luetze, която разработи система за охлаждане благодарение на циркулиращ в системата въздух. Благодарение на това разходите за електричество се намаляват с 15%. Разработката е изготвена съвместно с автомобилният концерн Volkswagen и германската технологична група Rittal.
Нещо повече, люксембургският производител на стомана Paul Wurth Group отчита и развитието на сектора в Германия и е избрал страната за своя "зелен хъб", където да инвестира в развитието на нови технологии и системи за оптимизация.
Повишаването на енергийната ефективност, наред с производството на зелена енергия, е неотменна част от мерките за чиста енергетика. Все по-често технологиите за намаляването на консумацията на енергията влизат и във фокуса и на потребителите - при покупката на енергоспестяваща крушка например.