Ако Шотландия одобри своята независимост през септември, новата страна ще е изправена още през първата си година пред нуждата от изплащане на дълг към Великобритания на стойност 23 млрд. паунда.
Това показа доклад на Националния институт за икономически и социални изследвания (National Institute for Economics and Social Research – NIESR), цитиран от WBP Online.
Според изследването лихвеният процент по заема ще бъде с повече от 1,65 процентни пункта по-висок от доходността по държавните ценни книжа на страната. Като цяло пък общите външни задължения на независима Шотландия ще достигнат 143 млрд. паунда.
"Независима Шотландия вероятно ще има нужда в продължение на много години от по-рестриктивна фискална позиция от предложеното от коалиционното правителство", се посочва в доклада.
"Очакваме, че новата страна ще трябва да отчита първични излишъци от по 3,1% от БВП годишно, за да постигне Маастихтските критерии за съотношение от 60% на дълга към БВП след десетата си година на независимост", допълва още изследването.
Шотландия ще проведе референдум за своята независимост на 18 септември. Допитването ще даде отговор на това дали страната ще прекъсне 307-годишната си връзка с останалата част от Великобритания. Според шотландските сепаратисти отцепването от Обединеното кралство ще им позволи да подобрят икономическата си свобода.
По думите на макроикономиста в NIESR Ангъс Армстронг изчисленията в доклада се основават на обещанията на шотландското правителство, което декларира готовността си да изчисти задълженията си към кралството.
Според последните данни на британските власти дългът на Великобритания се очаква да достигне 1,7 трлн. паунда към края на 2016 г.