Италия ще финансира съкращенията на данъците на стойност 6,7 млрд. евро за 2014 г. с икономии, повишаване на приходите от ДДС и на данъчното облагане върху преоценените дялове на банките в централната банка, съобщава Ройтерс.
Това съобщи премиерът на Италия Матео Ренци пред журналисти след заседанието на кабинета.
Планираните икономии ще възлязат на 4,5 млрд. евро, докато другите две мерки ще донесат в хазната около 2,2 млрд. евро, коментира Ренци.
Правителството леко завишава и очакванията си за бюджетния дефицит през тази година, каза италианският премиер. Според новата прогноза дефицитът ще бъде 2,6%, а не 2,5%, каквато беше предишната прогноза.
Отделно се очаква и по-слаб растеж през тази година – 0,8%, а не 1,1%, каквато беше старата прогноза на кабинета, допълни Ренци. Международният валутен фонд (МВФ) очаква растежът на Италия да е не повече от 0,6% през тази година.
Италианският премиер се опитва да успокои скептиците и европейските власти, че правителството му няма да пренебрегне установените общоевропейски правила за публичните финанси, за да насърчава растежа, отбелязва информационната агенция.
Той може да разчита и на известни спестявания заради по-ниските разходи за лихви на страната благодарение на спада на доходността по италианските държавни облигации.
Матео Ренци зае премиерския пост през февруари, след като измести предшественика си Енрико Лета. Бившият кмет на Флоренция, който е и най-младият премиер на Италия досега (на 39 г.) засега се радва на широка подкрепа на избирателите и на комфортно мнозинство в парламента.
Въпреки това обаче Ренци трябва да действа по-внимателно заради напрежението между собсвената му партия и синдикатите. Популярността му лесно може да се изпари, ако той вземе тежки решения за съкращаване на работни места в публичния сектор, както и ако застраши корпоративните интереси.