fallback

Как Меркел се опита да замаже дипломатическия гаф на Волгфганг Шойбле

Германският финансов министър сравни действията на Путин с тези на Хитлер

17:34 | 01.04.14 г. 7
Автор - снимка
Създател

По време на еврокризата германският министър на финансите Волфганг Шойбле си спечели репутацията на майстор на думите, изричайки много неща, без да каже нищо конкретно. В Кримската криза обаче политическият ветеран започна да говори открито и сравни руското анексиране на Крим с методите на Хитлер. „Такива методи предприе и Хитлер в Судетската област", заяви министърът на финансите по време на дискусия със студенти в неговото министерство. „Всички знаем това от историята", пише германското издание на Wall Street Journal.

„В някакъв момент ситуацията се усложнява и Путин решава, че сега е моментът Крим да бъде превзет завинаги. Като основание той изтъква, че там се намира руският Черноморски флот. Путин си е казал: ситуацията в момента е подходяща. След което руският президент изпраща войски до украинската граница, за да покаже, че може да се намеси". По този начин Шойбле е описал ситуацията пред около 50 ученици, които присъствали на откриването на изложба, посветена на ЕС.

Шойбле е вторият високопоставен политик от Запада, който прави открито подобно сравнение. Неотдавна бившият държавен секретар на САЩ Хилъри Клинтън вече получи доста критики именно за подобно изказване. Тя направи паралел между Крим и "онова, което е правил Хитлер през 30-те".

Междувременно германският канцлер Ангела Меркел се опита да ограничи щетите, които може да бъдат причинени от министъра ѝ. „Не искам по никакъв начин дипломацията да бъде застрашена от тромави сравнения. Смятам, че случаят с анексирането на Крим е единичен случай сам по себе си", каза Меркел по време на пресконференция  след срещата със сенегалския президент Маки Сал. И в момента тя имала много за вършене по отношение на конфликта.

През 1938 г. нацистка Германия окупира Судетската област и я анексира към Райха. Стъпката се възприема като провал на политиката на помирение на Западните сили, които тогава се опитват да предотвратят една евентуална война, като правят отстъпки пред Третия райх. Само няколко месеца по-късно Вермахтът окупира останалата част от Чехословакия. Под натиска на Хитлер Словакия се отделя и става „васал“ на Берлин.

В речта си пред учениците Шойбле е имал предвид мотивите на Владимир Путин. Руският президент оправдава анексирането на полуострова с мотива, че руските граждани са се страхували за живота и здравето си. "По подобен начин се аргументира Хитлер през 1938 г., че трябва да защити немскоезичното население в Судетите”, е заявил финансовият министър. 

Сравнения между политиките на Путин и Хитлер са проблематични и по друга причина. Братът на руския лидер е загинал по време на германската обсада на Ленинград. Засега обаче изказването на Шойбле изглежда не е нанесло вреда на германо-руските отнишения. Както съобщава пресслужбата на федералното правителство, Меркел и Путин са говорили по телефона отново в понеделник.

„Руският президент е информирал канцлера за уредено от него частично изтегляне на руските войски от източната граница на Украйна", се казва в изявлението. В допълнение са били обсъдени по-нататъшни стъпки за стабилизиране на ситуацията в Украйна и Приднестровието. Двете страни ще продължат да поддържат оживен контакт. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:46 | 07.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още