Пенсионните системи в Европа са поставени под сериозен натиск заради застаряващото население и намаляването на работната сила, отбелязва в своя доклад „Обърнатата пирамида” Световната банка. За много държави е от изключителна важност да разработят дългосрочни и социално – устойчиви реформи, които да гарантират запазване на благосъстоянието на пенсионерите.
Държавите имат различни възможности, за да намалят натиска на своите пенсионни системи. Основният фактор обаче е да преосмислят социалните норми по отношение на възрастта за пенсиониране.
Животът на хората в Европа се подобрява и те вече доживяват до по-голяма възраст в добро здраве. Данните показват, че мъжете живеят с пенсия около 18 години. За жените този период е по-дълъг – двадесет и три години и половина.
За да се запази благосъстоянието на пенсионерите държавите трябва да увеличат пенсионната възраст, така че периодът, в който се получава пенсия, да стане около 15 години, изчисляват от Световната банка. Такова е било съотношението през 70-те години на ХХ век. Така възрастта за пенсиониране на много места в Европа трябва да стане 65 години.
Пенсионната реформа е една от най-важните за ЕС, отбелязва и Европейската комисия след публикуването на доклада на Световната банка.
„Хората живеят по-дълго, а бейби –бум поколението след Втората световна война бива заместено от по-малко млади хора, които влизат на трудовия пазар. Това означава, че работещите хора ще намаляват, докато броят на възрастните хора ще расте бързо”, коментира комисарят по въпросите на труда Ласло Андор, цитиран от пресслужбата на Еврокомисията.
През последните години много държави от ЕС се съобразяват с тези заключения и започнаха реформи, целящи увеличение на възрастта за пенсиониране и по-голяма заетост сред възрастните хора. По този начин те ще успеят да покрият растящите разходи в системата без да бъдат намалени пенсиите.
Същевременно обаче не бива да се забравя и младежката безработица. За целта ЕК предложи и Младежката гаранционна схема, която страните от общността трябва спешно да приемат.
Пълната интеграция на младите хора на пазара на труда е от критично значение за засилване на икономиката, а и от друга страна помага на младежите да натрупат стаж, който ще им донесе и добри пенсии в бъдеще.