За първи път от 2008 година насам европейският бизнес може да се окаже изправен пред недостиг на разрешителни за квоти за въглеродни емисии, пише агенция Bloomberg.
От началото на кризата промишлеността в ЕС се сви и това доведе до пренасищане на пазара за емисии. Цената им през април 2013 година падна до нива до под 4 евро за тон, спрямо 31 евро на тон през август 2006 година. През 2012 година предприятията, които ползват разрешителните, намаляват с 12%.
Този срив притесни Европейската комисия, защото заплашваше най-големия пазар на въглеродни разрешителни в света. Ниската цена на квотите пък не върши основната си цел – да окуражава фирмите да използват екологично чисти ресурси, а не въглища и петрол.
Днес обаче тези времена са забравени – в сесията на ICE в Лондон квотите се търгуват за 6,50 евро за тон. От началото на годината те са поскъпнали с 30%.
Една от причините са действията на регулатора на ЕС в областта. Европейската комисия ограничава броя на безплатните квоти. От 2008 до 2012 година бизнесът получи безплатно емисии на стойност 13 млрд. евро. До 2020 година обаче безплатните квоти ще бъдат ограничени с около 12%.
Това, както и прогнозите за икономически растеж от 1% за еврозоната през 2014 година, води до прогнозата, че квотите за емисиите ще поскъпват. В анализ на UBS е записана прогнозата за ръст на цената до 15 евро на тон до края на тази година.