Един от водещите икономически експерти в Германия предупреди, че повечето висшисти могат да се окажат в тежест на икономиката, пише немското издание The Local. “Германската икономика ще пострада, ако трендът следване на всяка цена не бъде спрян“, коментира Ерик Швайцер, който е президент на Германската търговско-индустриална камара (DIHK).
Според статистиката през 2013 година броят на стажантите в германските компании намалява с 4,5% спрямо 2012 година – от 330 хил. на 315 хил. В същото време около 500 хил. са започнали своето образование в университет. За сравнение през 2005 година броят им е бил едва 360 хил.
„Високият брой висшисти, както показва и кризата в Южна Европа, не е гаранция за просперитет на икономиката и ниска младежка безработица“, коментира още Швайцер.
Той допълва, че всеки млад човек трябва да развива талантите и уменията си, но това не преминава на всяка цена през университетските банки.
Статистическите данни показват още и, че 40% от студентите в Германия не завършват висшето си образование в нормалните срокове – три години за бакалавър и още две години за магистърска степен, посочва още The Local.
За 68% обучението отнема повече време, отколкото са очаквали. Семестрите си взимат навреме единствено студентите в специалности като медицина, математика и различните науки. За 60% от студентите по теология обаче обучението отнема повече време от предвиденото.
Като цяло 25% от студентите в страната напускат университета, а основната причина са „излъгани очаквания“.
Всички тези „закъснения“ обаче се оказват пречка за младите хора да излязат на трудовия пазар, посочва още Швайцер и допълва с още един парадокс – броят на студентите в страната расте, а в същото време фирмите трудно намират стажанти.