Банките в Еврозоната, които са определени като нежизнеспособни от стрес тестовете на Европейската централна банка, трябва да бъдат закрити, заяви президентът на ЕЦБ Марио Драги по време на Световния икономически форум в Давос.
Според него подобряването на финансовите пазари от юли 2012 г., когато еврозоната преживя най-острата криза, е забележително.
Драги уточни, че благодарение на механизма за банков надзор в Еврозоната ЕЦБ е предприела своеобразно пречистване на сектора. То ще даде възможност на стабилните банки да отделят по-малко средства за своето финансиране, както и да кредитират икономиката.
На въпрос как би коментирал възстановяването на еврозоната от 2012 г. насам, президентът на ЕЦБ заяви, че има признаци за напредък, въпреки че той е слаб. По думите му възстановяването е слабо, крехко и неравномерно и идва основно благодарение на износа, но се забелязва и растеж на потреблението.
Според Драги правителствата трябва да търсят начини за намаляване на данъците на фона на крехкото икономическо възстановяване в еврозоната, съобщава CNBC. „Като цяло перспективите за структурните реформи са до голяма степен положителни. Има широко разбиране за нуждата от тези реформи. Това се вижда от прочуванията и изборите, но за съжаление и от високата безработица“, коментира той.
Безработицата в еврозоната е устойчиво висока на ниво от 12,1%. Младежката безработица се увеличи през ноември, като 3,575 млн. младежи под 25 години нямат работа.
Драги призова правителствата от еврозоната да ускорят реформите, за да снижат младежката безработица. „Би трябвало да има някакъв проблем в трудовото законодателство на страните с висока младежка безработица, което държи младите извън пазара на труда“, казва той. Президентът на ЕЦБ подтикна държавите да намалят разходите, като същевременно понижат данъците. Според него не трябва да се заличават усилията, които бяха направени през последните 3-5 години. Драги добави, че част от държавите в периферията на еврозоната са извършили някои от най-големите корекции и значителни усилия за структурни реформи. „Дори Гърция постигна много съществен напредък. Не мисля обаче, че работата е свършена, тя трябва да продължи“.
Той посочи, че някои страни от центъра на валутния блок тепърва трябва да направят фискални корекции, което вероятно е намек за Франция, която е на пътя на наскоро обвения пакет от реформи.
Подробности вижте във видеото на Bulgaria On Air!