fallback

Нов случай на фалит в германския ВЕИ сектор

Банкрут застигна производителя на вятърна енергия Prokon

20:52 | 23.01.14 г. 8

Германската компания Prokon, която инсталира вятърни паркове и се финансира от хиляди малки инвеститори, обяви фалит – поредният в сектора на възобновяемите енергии в страната, предаде AFP.

"Prokon Regenerative Energien GmbH подаде молба за защита от кредитори в съда в Ицехое", в северната провинция Шлезвиг-Холщайн, се казва в съобщение за инвеститорите, поместено в сайта на компанията.

Prokon е създадена в средата на 1990-те години, като специфичното при нея е, че е финансирана от хиляди малки частни инвеститори – общо около 75 000. Те са привлечени от инвестицията, представена като "етична" и обещаваща много високи лихви от 6 до 8 на сто.

След този фалит, който има опасност да причини много големи загуби на множество малки инвеститори, правителството реши да засили контрола над този тип финансови продукти, пише БТА.

Канцлерът на Германия Ангела Меркел изтъкна днес, че министърът за защита на потребителите Ханс-Петер Фридрих сигурно ще обсъди с финансовия си колега Волфганг Шойбле съответно предложение за нови форми на финансово участие на гражданите и сигурността на финансовите продукти.

Prokon, в която работят около 1 300 служители, предупреди за трудностите си преди десетина дни. Въпреки това компанията помоли малките инвеститори да не изтеглят средствата си. Малко повече от половината се съгласиха да продължат да подкрепят предприятието, което се оказа недостатъчно, за да се избегне процедура за съдебно-административно оздравяване на компанията.

Групата увери, че това още не означава край за Prokon и че предприятието все още има добри оперативни позиции и е уверено, че ще превъзмогне трудностите.

Временният съдебен администратор на компанията Дитмар Пенцлин изтъкна, че Prokon "е на правилен път" и все още не е сигурно дали става въпрос за истински фалит или за молба за защита от кредитори "по предпазливост".

Prokon е финансирала и е изградила над 50 вятърни парка в Северна Германия, но също така и в Полша, и развива дейност в сферата на биомасата.

Германия реши бързо да излезе от ядрената енергетика след аварията в японската АЕЦ “Фукушима” и отпусна големи субсидии за развитието на възобновяемите енергии. Берлин вече отстъпва от тази система, раздула изкуствено многобройни вятърни или слънчеви инсталации, която доведе до силен скок на цените на електроенергията.

Намаляването на субсидиите, задръстването на пазара и китайската конкуренция вече доведоха до закриването на много германски компании от сектора на слънчевата енергетика.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:43 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още