През 2023 г. жизненият стандарт на жителите на страните от Европейския съюз (ЕС) може да съставлява едва 60% от този в САЩ - съотношение като това от средата на 60-те. Това ще се случи, ако в ЕС не се извършат широки икономически реформи през следващото десетилетие, сочи тримесечен доклад на Европейската комисия.
Причината за тази пропаст между европейци и американци се дължи на факта, че вторите са увеличили производителността си значително по-бързо, благодарение на по-лесното приемане на новите технологии. Производителността в Европа се очаква да намалее до 73 на сто от тази в Съединените щати през 2023 г..
По думите на Тони Барбър от Financial Times прогнозата трябва да бъде окачена в офиса на всеки премиер и президент на европейска страна.
Според автора докладът е смразяващ, тъй като не отговаря на успокоителните думи за финансова стабилност и възстановяване, които европейските лидери споделиха в началото на тази година. Освен това документът повдига въпроси за относителната тежест на Европа в света, най-вече за икономическото партньорство със САЩ.
Барбър посочва, че ръстът на САЩ е по-малко засегнат от финансовата криза и освен това Америка ще излезе от нея в по-силна позиция, отколкото Европейския съюз.
Потенциалният годишен растеж на икономиката на ЕС за следващото десетилетие е едва 1%, докато този на САЩ е 2,5%. По-голямата част от това разминаване се дължи на ниската производителност на труда, докато останалото - преди всичко на различията в часовете работа и заетостта.
Подробности за данните от доклада вижте във видеото на Bulgaria On Air!