Банките в държавите от Централна и Източна Европа постепенно преминават към нов модел на работа. Той се характеризира с поддържането на по-висока ликвидност и осигуряването на по-големи капиталови буфери.
Това заяви Джани Франко Папа, директор на UniCredit за Централна и Източна Европа по време на годишната конференция на Euromoney, посветена на банковия сектор в региона.
Новият модел на работа, за който говори Папа, засяга структурата на пасивите на финансовите институции. Тя е претърпяла значително изменение след началото на глобалната финансова криза, като най-видно това се вижда от дела, който заемат депозитите и собствения капитал в пасивите на банките.
При депозитите се наблюдава доста голямо повишение – средно за страните от Централна и Източна Европа, в които UniCredit оперира (без Русия и Турция), делът на депозитите в общите пасиви на банките са били 51% през 2008 година. Пет години по-късно, към септември 2013 година, техният дял вече е 57%.
Силно увеличение има и при собствения капитал – от 11 до 14% от общите пасиви за период от пет години.
На този фон силно е намалял делът на външните задължения на банките, в които попадат основно привлечените от други финансови институции средства.
Като цяло, от UniCredit очакват, че икономическото възстановяване, което се наблюдава в Западна Европа, ще доведе до съживяване на бизнес дейностите и в ЦИЕ. Поради тази приина корпортивният сегмент ще бъде движеща сила на кредитирането през следващите години.
Точно обратната е ситуацията с депозитите, където основен двигател на очаквания стабилен ръст се очаква да бъдат домакинствата.
За периода 2013-2015 година от UniCredit очакват ръст на кредитирането в България с около 1,6 на сто годишно, докато при депозитите се очаква увеличение от около 6 на сто. Що се отнася до лошите кредити (тези с над 90 дни просрочие), от банката прогнозират дял от 17,0 на сто за 2013 и 16,4 на сто за 2014 година.