fallback

Регулаторните органи облекчиха правилото за коефициента на ливъридж за банките

Промените дават на банките повече възможности за използване на счетоводната практика, както и за определянето на размера на техните задбалансови дейности

10:47 | 13.01.14 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Световните регулатори облекчиха първоначално планирания лимит за дълговете на банките на фона на предупрежденията, че мярката ще се отрази негативно на нискорисковите им дейности и че ще ограничи кредитирането, пише Bloomberg.

Изискванията за коефициента на ливъридж бяха преразгледани след „старателно анализирани банкови данни“, съобщава Базелския комитет за банков надзор след проведената вчера среща на регулаторите в Швейцария. Органите също така измениха правилото за ликвидност с цел по-лесен достъп до определени заеми на централните банки в замяна на изпълнени регулаторни стандарти.

Промените в изискванията за ливъриджа дават на кредиторите повече възможности за използване на счетоводната практика, както и за облекчаване на възможностите относно определянето на размера на техните задбалансови дейности. Други изменения са насочени срещу избягването на риска от двойното отчитане на някои сделки с деривати.

Съотношенията за ливъридж са предназначени да ограничат зависимостта на банките от дълг, като определят минималния стандарт за това колко капитал трябва да държат те като процент от сумата на активите им. Една четвърт от мултинационалните банки не успяха да покрият изискванията за лимита на ливъриджа, зададени през юни 2012 г.

Въпреки че регулаторите измениха правилото за това как банките следва да изчисляват размера на активите си, то те не промениха дела на собствените средства, изискуеми от правилото.

След като бъдат завършени окончателните оценки, Базелският комитет ще изиска от банките да държат капитал, равен на поне 3% от активите им. Също така те ще трябва да започнат да изпълняват правилото от 2015 г., като се предвижда мярката да стане задължителна от 2018 г.

На срещата в Базел регулаторите заявиха, че мярката ще подлежи на разглеждане и ако се наложи, могат да бъдат извършени и последващи промени.Националните регулаторни органи трябва да решат дали да се възползват от гъвкавостта, а централните банки няма да имат задължение да предлагат такива улеснения.

Повече по темата може да научите в материала на Bloomberg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:19 | 14.09.22 г.
fallback