Апетитите за евтина енергия отново съживява добивът на въглища, което обаче увеличава замърсяването на въздуха и заличава населени места, съществуващи от Средновековието, пише Bloomberg.
Минните компании от Германия до Полша и Чехия отново започват добив на въглища по открит способ на лигнитни въглища. Те са по-ниско енергийни и замърсяват повече спрямо антрацитните въглища.
Тази политика е в разрез с политиката на Европейската комисия за ограничаване на емисиите въглероден диоксид и за производство на „зелена” енергия. Но властите си затварят очите за тази експанзия на минното дело, заради двойно по-високите цени на енергията спрямо тези в САЩ.
Не само околната среда обаче се оказва заложник на бизнес амбициите. Прошим, село със 700-годишна история, ще трябва да изчезне от картата на Германия заради експанзията на шведската държавна компания Vattenfall. Компанията е подала заявление за разрушаване на сградите в селото, намиращо се в близост до полско-германската граница.
На тяхно място ще се появят открити мини.
Лигнитните въглища са с по-ниско качество от антрацитните, но се намират на по-малка дълбочина и техният добив е по-евтин. Употребата на тези въглища намалява с 40% между 1990 и 2010 година след като правителствата в държавите от бившия социалистически блок затвориха остарелите индустриални фабрики.
Сега обаче минното дело се възражда с пълна сила в Полша. Страната произвежда 90% от електричеството си в централи на въглища, осигурявайки по този начин своята енергийна сигурност и по-висока заетост.
Подобна е ситуацията и в Чехия. Енергийната компания CEZ произвежда 48% от електричеството от централи на въглища. Плановете през тази година са минното звено на компанията да увеличи добива си с 6% до 21,4 млн. тона. Severni Energeticka пък планира добив до нивата от 1991 година.