Гърция ще се откаже от спасителната програма, реализираха от съвместните усилия на Европейската централна банка (ЕЦБ), Европейския съюз (ЕС) и Международния валутен фонд (МВФ) през 2014 г. Това заяви в телевизионно обръщение премиерът на средиземноморската страна Андонис Самарас, цитиран от The Telegraph.
"През 2014 г. ние ще направим голяма стъпка, излизайки от споразумението за отпускане на заеми", отбеляза Самарас. "През следващата година Гърция ще посегне към пазарите и ще се превърне отново в нормална страна", добави още той.
По думите му през 2014 г. гръцкият дълг ще бъде официално обявен за надежден, "което означава, че няма да има нужда от нови заеми и нови спасителни споразумения".
Атина получи за първи път финансиране от "тройката" кредитори през 2010 г., когато бе отпусната сума в размер на 110 млрд. евро.
Вторият спасителен бе реализиран през 2012 г. и бе на стойност 130 млрд. евро плюс отписване на частен дълг на обща стойност повече от 100 млрд. евро.
Спасителният план следва да бъде прекратен в средата на 2014 г. Както кредиторите, така и управляващите в Атина имат силна вяра, че отслабената икономика на Гърция няма да има нужда от повече външна намеса.
Въпреки това кредиторите са притеснени, че страната може и да не успее да обслужи своите дългове на обща стойност от 4,4 млрд. евро. Това може да доведе до финансова дупка в размер до над 10,9 млрд. евро към 2015 г.
По-рано този месец Ирландия стана първата страна от еврозоната, която прекрати спасителната си програма. Дъблин се насочи обратно към пазарите, за да кредитира държавните си разходи.