Плановете на британското правителство да забави имиграцията могат да струват на икономиката 11 процента от растежа до 2060 година, а на данъкоплатците да донесат по-големи държавни разходи. Това сочи публикувано днес изследване на независимия Национален институт за икономически и социални изследвания, цитирано от Ройтерс.
Имиграцията стана гореща тема с наближаването на изборите през 2015 година и на фона на отпадането на ограниченията за достъп на българи и румънци до британския трудов пазар от 1 януари 2014 година.
В кампанията преди изборите през 2010 г. премиерът Дейвид Камерън обеща да намали нетната миграция до "десетки хиляди" до 2015 г. спрямо 200 000-те души годишно, очаквани според сегашните тенденции.
Намаляването на нетната миграция наполовина за периода до 2060 година обаче ще "има силно негативно влияние" върху икономиката, посочват експертите.
"Равнищата на брутния вътрешен продукт (БВП) и БВП на човек от населението ще са по-ниски през този период със съответно 11,0 процента и 2,7 процента", според проучването.
По-малкият брой имигранти, които са предимно млади хора, освен това ще увеличи значително държавните разходи като дял от икономиката, за да се финансират грижите за като цяло по-възрастното население.
"За да остане държавният бюджет балансиран, данъкът върху трудовите доходи трябва да бъде повишен с 2,2 процентни пункта при сценария с по-ниска имиграция", установяват експертите.
Това означава пък, че нетните възнаграждения през 2060 година ще бъдат по-ниски с 3,3 процента спрямо нивата при сценарий без промяна на имигрантския поток, подчертава докладът.
БТА