64% от британците са на мнение, че Великобритания трябва да поеме риска и да се противопостави на Брюксел по отношение на отварянето на трудовия пазар за българи и румънци. Това сочи проучване на британското издание Daily Mail.
82% от участвалите в анкетата настояват правителството да удължи забраната граждани на България и Румъния да имат свободен достъп до работните места в страната. От 1997 година насам във Великобритания са влезли 2,5 млн. имигранти.
Много от британците обаче са на мнение, че властите не са ги информирали достатъчно добре за последствията, сочат още данните от проучването.
На 1 януари 2014 година отпадат всички ограничения за свободно движение на български и румънски работници в рамките на ЕС. Във Великобритания обаче в последните месеци се засилва съпротивата на обществото към отварянето на трудовия пазар.
Правителството се опита да обясни, че отказ би станал причина за сериозни санкции от страна на Брюксел. Обществото обаче явно е готово да поеме риска. Само 5% от анкетираните смятат, че страната трябва да се съобрази с изискванията на европейското законодателство. Още повече като се има предвид и тромавата процедура за осъждане на страната.
Основното опасение е, че работниците от България и Румъния ще попречат на младите британци да си намерят работа. В момента само предприемачи и нискообразовани работници за селското стопанство намират радушен прием на Острова, отбелязва още Daily Mail.
Освен за трудовия пазар имигрантите ще поставят под натиск и социалната система, заявяват 85% от участвалите в проучването. Те се опасяват от натиск върху училищата, болниците и имотния пазар.
На този етап няма конкретни данни колко имигранти от България и Румъния ще поискат да работят във Великобритания. Неофициално анализаторски компании прогнозират към 70 хил. души годишно.