Европейският съюз започна преговори за подписване на Споразумение за стабилизиране и асоцииране с Косово, става ясно от прессъобщение на Европейската комисия. Това е първата важна стъпка към членството на страната в ЕС.
През април европейските чиновници отчетоха, че Косово е покрила всички краткосрочни цели и приоритети, поставени през 2012 година. На базата на това становище Европейският съвет през юли предложи старт на преговорите за подписване на SAA.
“Това е явно признание за прогреса, който прави Косово по основните реформи и нормализиране на отношенията си със Сърбия“, коментира комисарят по разширяване Щефан Фюле по повод започването на преговорите в Прищина.
Статутът на Косово обаче ще се окаже един от сложните елементи от бъдещия преговорен процес. Бившата провинция на Сърбия обяви едностранно своята независимост в началото на 2008 година. България е една от страните, която призна новосъздадената държава, но не всички страни от ЕС одобряват този едностранен акт на Прищина.
През 2010 година Международният съд в Хага излезе с решение, че обявяването на независимостта на Косово не противоречи на международното право. Въпреки това решение обаче пет държави от ЕС не признават независимостта на страната – Испания, Гърция, Кипър, Румъния и Словакия.
Независимостта на Косово трудно се преглъща и от Сърбия. До последно влошените отношения бяха пречка и за европейското бъдеще на Белград. В последните месеци обаче двете страни успяха да постигнат напредък и това освободи и пътя им към членство в общността.
Действащи споразумения за стабилизиране и асоцииране вече са сключени с всички държави от Западните Балкани. Така ЕС потвърждава ангажиментите си към региона, описани още през 2000 година по време на съвета на лидерите на общността, който се проведе във Фейра.