Държавите от еврозоната трябва да постигнат по-силна координация на икономическите политики, за да останат конкурентоспособни и да стимулират растежа. Това каза канцлерът на Германия Ангела Меркел преди началото на срещата на върха на европейските лидери в Брюксел, предаде АП.
Коментарът на Меркел идва в разгара на преговорите с евентуалните й коалиционни партньори. Партията на канцлера се опитва да ги убеди, че Европейската комисия трябва да получи по-широки правомощия за надзор на икономическите политики на държавите-членки.
Очаква се лидерите на 28-те държави от Европейския съюз (ЕС) да обсъдят и следващите стъпки за задълбочаването на банковия съюз – система от нови органи и правила, чиято цел е да балансира финансовия сектор на Стария континент.
Все още политиците не могат да преодолеят разногласията как да се сформира специалният орган за спасяване и закриване на проблемни банки. Не се очаква и на тази среща лидерите на държавите от ЕС да постигнат споразумение, а само да потвърдят ангажимента си да намерят решение през следващите два месеца.
Държавите от блока вече се съгласиха да дадат правомощия на Европейската централна банка (ЕЦБ) като единен надзорен орган. Преди официално да поеме новата си роля, ЕЦБ ще направи преглед на балансите на 130 банки от еврозоната, за да определи възможните слаби места.
ЕЦБ настоява оздравителният орган да бъде готов до приключването на стрес тестовете, за да може след публикуването на резултатите той да поеме своята роля и да спасява или закрива проблемни банки.
“Страните трябва да предприемат всички възможни мерки по отношение на подготовката на техните национални системи, така че да могат да се справят със сериозните проблеми, които биха могли да бъдат разкрити”, коментира холандският премиер Марк Рюте преди началото на срещата.
Меркел заяви още, че блокът не може да се ограничи до интегриране само на финансовата система, а се нуждае и от по-последователна икономическа политика за повишаване на конкурентоспособността и иновациите.