От 11 септември Русия започна да прилага недопустими търговски санкции срещу Литва, коментира комисарят по въпросите на търговията Карл де Гухт в свое обръщение пред Европейския парламент.
До този момент нямаме отговор от руската страна какво налага засиления граничен контрол и проверката на транспортните средства с литовска регистрация, въпреки изпратените запитвания, коментира още той, цитиран от европейската пресслужба.
По думите на де Гухт в момента Европейската комисия анализира възможността да запознае с казуса Световната търговска организация (СТО). Въпросът може да бъде поставен още по време на заседание на организацията, насрочено за 18 октомври.
Припомняме, че Литва, която е ротационен председател на ЕС, се оплака в средата на септември от наложени нови мерки от митническите служби в Русия по границите с ексклава Калининград. Според Вилнюс причината за това е чисто политическа. От проверяваните камиони се изискват допълнителни сертификати, чието издаване отнема седмици.
Ден преди темата с митническия натиск да бъде обсъдена на сесията в Европейския парламент в Страсбург, руската Агенция за защита на потребителите пък ограничи вноса на млечни продукти от Литва. Причината са опасенията в качеството на продукцията на литовските предприятия.
Всъщност търговските войни между ЕС и Русия се разгарят периодично и обикновено в основата им е енергийната политика. Преди броени дни зам.-министърът на икономическото развитие Алексей Лихачев също се оплака от нетърговско отношение на ЕС. „Сериозно обмисляме нашите претенции пред СТО по редица въпроси, включително и в областта на енергетиката“, заяви той.
Това изявление беше предшествано пък от изказване на комисаря по въпросите на конкуренцията Хоакин Алмуния, който съобщи, че регулаторните органи в ЕС подготвят списък с обвинения срещу държавната компания „Газпром“.
Реално от години ЕС се опитва да намали влиянието на Москва на Стария континент, като едно от използваните "оръжия" на руската държава са енергийните доставки. В опит да бъдат защитени интересите на общността беше предложено и създаването на обща енергийна политика на ЕС. Една от целите й е да бъдат елиминирани различните цени, на които „Газпром“ продава природния газ в Европа.