fallback

Българските депутати в ЕП поискаха повече солидарност по въпроса с бежанците

Издръжката на един бежанец е 600 евро, при средна заплата от 300 евро и пенсии от 80 евро, заяви независимият депутат Димитър Стоянов

14:44 | 09.10.13 г.

Български евродепутати призоваха днес за повече солидарност с нашата страна по въпроса с бежанците от Сирия, съобщи БТА. По време на пленарната сесия днес в Страсбург прозвучаха мнения, че ЕС не прави достатъчно по темата. Дебатите започнаха с минута мълчание в памет на загиналите край италианския остров Лампедуза имигранти. 

Независимият евродепутат Димитър Стоянов заяви, че докато в ЕП се говорят "празни приказки", стотици бежанци пресичат границата на България с Турция. Дори не можете да си пречупите езика, за да споменете, че България е приела досега най-много бежанци и натискът се увеличава всеки ден, обърна се той към своите колеги.

"Ако сте забравили, ще припомня, че България беше последната държава в ЕС, която стана цел на ислямския тероризъм, имаше атентат. Докато подготвяте конференции за Сирия, на които да се говори в бъдеще време и в условно наклонение, издръжката на един бежанец у нас струва 600 евро, при пенсии от 80 евро и средни заплати по 300 евро", отбеляза Стоянов. 

Евродепутатът Надежда Нейнски (Синя коалиция, ЕНП) посочи, че бежанската вълна към ЕС поставя на изпитание европейската солидарност по отношение на готовността за приемане на бежанци от всички страни в общността, а не само от онези, които са подложени на пряк миграционен натиск.

Според сегашната европейска миграционна законодателна рамка се очаква единствено от страните, от които е поискано убежище, да се грижат за бежанците, посочи тя. Засега единствено чрез двустранни договори между държавите чужденците могат да бъдат пренасочвани, добави Нейнски.

За страни като България възможностите за прием са особено ограничени, което създава сериозна опасност от радикализация на обществото и призиви дори за затварянето на границата, каза евродепутатът. Именно такова предложение внесе "Атака" в Народното събрание. То обаче беше категорично отхвърлено при гласуването в пленарната зала. 

Според Frontex в момента най-важната граница в ЕС е между България и Турция. Заявената българска цел за членство в Шенген привлече бежанци, но неприемането на държавата в свободното от гранични проверки пространство ги остави на наша земя, което крие опасности за националната сигурност. Европа трябва да бъде солидарна в поемането на отговорността, заяви Нейнски.

Манфред Вебер (ЕНП) определи като срамота това, че ЕС все още няма коригиращ бюджет заради бежанците. Той призова Европейският съвет да постави темата за бежанците в приоритетите на дневния си ред на предстоящото си заседание в края на месеца.

Председателят на групата на социалистите и демократите Ханес Свобода отправи призив ЕС да отвори границите си за бежанците за известно време. Според него тези хора ще се върнат в родината си, но трябва да бъдат подготвени в Европа за възстановяването на Сирия във философията на ЕС.

Той също призова председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой да постави темата в дневния ред на следващата среща на европейските държавни и правителствени ръководители.

Председателят на групата на либералите и демократите АЛДЕ Ги Верхофстат настоя за организирането на европейска хуманитарна конференция за Сирия. Не може да искаш съседните на Сирия държави да отворят границите си, а самият ти нищо да не вършиш.

Само три държави в ЕС са направили нещо, докато други са определили квота за прием на едва 50 бежанци годишно - това е цинично, коментира той. Според него конференция за Сирия би разпредели тежестта от бежанската вълна. По неговите думи сирийските бежанци не целят да останат в Европа завинаги. Ще останем страхливци за историята, заяви Верхофстат.

От името на Европейската комисия еврокомисарят Мишел Барние съобщи, че конференция за Сирия ще има. Той поздрави ЕП, че е почел с минута мълчание паметта на загиналите преди дни край остров Лампедуза мигранти.

Барние призова за намирането на политически изход от войната в Сирия. По неговите думи досега 50 000 сирийци са подали молби за убежище в Европа. Той отбеляза, че най-често имигрантите достигат Европа по суша през Турция и България, а по вода - през Египет към Италия. Според него има имигрантски натиск над националните системи в Малта, Кипър и Италия. В България, Кипър и Гърция идват десетки бежанци всеки ден - тези страни са сред изложените на най-голям натиск, заяви Барние.

По думите на комисаря ЕС трябва да се подготви за още по-голям бежански поток. Той призова за по-голяма солидарност. Барние определи като опасност без прецедент бойците в Сирия, произхождащи от държави от ЕС. Засега нямаме данни за тяхно сътрудничество с екстремистките групи в Сирия, но се опасяваме да не участват в терористични действия в Европа, трябва да бъдем внимателни, каза той.

Литовското председателство на Съвета на ЕС призова за оставяне на европейските граници отворени за сирийските бежанци. Председателството също подкрепи идеята за свикване на конференция за Сирия.

Предстои и посещение на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу в Лампедуза. Повече подробности за бежанската вълна към Европа можете да откриете в репортажа на Bulgaria on Air по темата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:30 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още