Съдбата на Силвио Берлускони в италианската политика виси на косъм - италианските сенатори свикват публично заседание днес, на което да решат дали данъчните измами от август налагат отстраняването му от горната камара на парламента.
Изслушването слага край на една напрегната седмица в Рим, която започна с неуспешния опит на Берлускони да развали коалицията, която съзаде преди 5 месеца с премиера Енрико Лета. Опитът му се провали преди два дни заради разцепление в партията на Берлускони, водено от заместник председателя на партията Анджелино Алфано, което остави милиардера уязвим.
Възможното измъкване на Берлускони „със сигурност би влошило ситуацията“, каза вчера Лусио Малан, член на журито и съюзник на Берлускони, в телевизионно интервю за Bloomberg. Подобно стечение на обстоятелствата „би било в разрез с колегиалните отношения между партньори в една коалиция“, заяви Малан.
Съдебните проблеми на Берлускони доведоха до политическото сътресение, след като от Демократическата партия на Лета заявиха, че отстраняването на Берлускони се налага от закон против корупцията от 2012 г. Съюзниците и адвокатите на бившия премиер оспорват твърдението, заявявайки че би било противоконституционно законът да се приложи с обратна сила, тъй като обвинението е предявено преди законът да съществува.
„Съществуването на правителството и решенията на комитета относно сенаторския мандат на Берлускони влязоха в противоречие през последните няколко седмици и напрежението започна да се увеличава“, каза Лета пред законодателите. „Положението стана нестабилно.“
23-членниата комисия се събира на заседание преди обяд днес. Берлускони не е заявил дали ще присъства, според думите на Дарио Стефано, предстедател на комисията.
Дали ще се появи?
„Берлускони не ни е уведомил дали има намерение да присъства“, каза Стефано пред телевизия SkyTg24 вчера. “Всичко е възможно, може да се появи сутринта.“
Комисията има 48 часа да вземе решение, според информацията на сайта на Сената, макар че до гласуване може да се стигне още този следобед.
В случай, че комисията реши да отнеме сенаторския пост на Берлускони, въпросът ще бъде внесен в Сената за окончателно гласуване през следващите няколко седмици.
На 1 август Върховният съд в Италия потвърди присъдата на Берлускони, която го осъжда на 4 години затвор. Докато Апелативният съд в Милано все още трябва да определи периода на забраната на Берлускони да заема публични длъжности, Върховният Съд вече действа. Това се дължи на закона против корупцията, прокаран през 2012 г, който лишава подсъдимия от пасивно избирателно право за най-малко шест години, ако е получил присъда от над 2 години затвор.
Видимо напрежение
Малан казва, че възобновяването на политически вълнения ще бъде неизбежно, ако демократите „гласуват прилагането на закон, влязъл в сила през 2012, към събития, при които няма никакви доказателства за данъчна измама и ако изобщо са се случили, то е било през 2004.“
На 19 септември беше отхвърлено предложение за прекратяване на процедурите по отстраняването на Берлускони, с гласуване на сенаторския пленум.
77-годишният Берлускони трябва да реши до средата на октомври дали да излежава 4-годишната си присъда, която ще бъде намалена на 1 година домашен арест или полагане на обществено полезен труд, заради закон против претъпкването на затворите. Малко е вероятно той да прекара и ден в затвора и заради снизходителността към осъдените над 70-годишна възраст.
Берлускони продължава да пледира невинен, твърдейки че е жертва на политически реваншизъм.
Народно-либералната партия на Берлускони отмени демонстрация, предвидена за днес от 17:00 часа пред площад Фарнезе в Рим.
Лета спечели вот на доверие на 2-ри октомври след като Берлускони изтегли своите министри от правителството на 28 септември, давайки начало на седмицата на напрежение. Разцеплението в неговата партия започна да се вижда, когато изявени фигури заявиха, че ще гласуват за правителството.
Повратната точка дойде на 1-ви октомври когато Алфано се разграничи от своя лидер и обяви подкрепата си за 47-годишния Лета.
Берлускони, който беше отстранен от министър-председателската си длъжност през 2011, свали наследника на поста Марио Монти през декември 2012. Избраният през февруари силно разделен парламент се оказа неспособен да предложи програма, която да изведе Италия от продължаващата 2 години рецесия. Кризата от тази седмица блокира одобряването на икономически мерки, включително отлагането на планираното увеличение на ДДС. Вижте повече в репортажа на Bulgaria On Air!