Европейската централна банка е готова да отпусне нова порция евтини кредити за банките с цел задържане на ниските лихви и подкрепа на икономическото възстановяване. Такъв ангажимент даде ръководителят на институцията Мари Драги в изказване пред Европейския парламент, пише АР.
За да помогне на икономиката, ЕЦБ е готова не само да държи основния лихвен процент нисък за „продължителен период от време”, но и „ако има нужда” да предложи нов кръг вливане на ликвидност към банките, посочи Драги.
Той визира дългосрочните операции по рефинансиране на банките (LTRO), каквито ЕЦБ осъществи през 2011 и 2012 година. Тогава институцията допринесе за задържането на ниски лихви на паричния пазар в Европа и улесни борбата с кризата, раздавайки близо 1 трлн. евро под формата на нисколихвени тригодишни кредити.
Този ход разсея страховете от банкови фалити и банкрут на държави като Испания и Италия.
Според ръководителя на ЕЦБ в момента банките дават окуражителни сигнали за състоянието си, изплащайки предсрочно все по-голяма част от заетите от институцията средства. Тук обаче Драги предупреждава, че подобни действия могат да предизвикат увеличаване на пазарните лихвени проценти.
Поради тази причина ЕЦБ „е готова да използва всякакви инструменти, включително и нов кръг LTRO, с цел задържане на краткосрочните лихвени проценти”, обяснява банкерът.
Той обаче е категоричен, че има лимит на възможностите, с които централната банка разполага за подкрепа на възстановяването. Поради тази причина Драги отново призова правителствата на страните от еврозоната да побързат със създаването на банков съюз.
Като първа стъпка в плана за такъв, ЕЦБ трябва да поеме надзора над най-големите банки в еврозоната от следващата година. Това ще стане след провеждането на задълбочени стрес тестове, за да се идентифицира евентуален недостиг на капитал.
По този начин доверието в европейските банки ще се повиши, което „от своя страна ще понижи разходите им за финансиране и ще понижи цената на кредитите за фирмите и домакинствата”, заявява Драги.
Следващата стъпка е създаването на общ орган за преструктуриране на банки, който да може да спасява финансови институции, подложени на риск. В тази посока обаче все още има много юридически и политически препятствия, които трябва да се преодолеят.