fallback

Несъбраните приходи от ДДС в ЕС за 2011 г. са 193 млрд. евро

Сумата възлиза на 1,5% от брутния вътрешен продукт на Европейския съюз, показва проучване на Европейската комисия

17:35 | 20.09.13 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Несъбраните приходи от данък добавена стойност (ДДС) в целия Европейски съюз (ЕС) за 2011 г. възлизат на 193 млрд. евро, или 1,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на блока, показва проучване на Европейската комисия (ЕК), чиито данни бяха публикувани по-рано през седмицата от портала EurActiv.fr.

Огромният скок в несъбрания ДДС, разкрит от EurActiv.fr във вторник, бe потвърден от еврокомисарят за данъчното облагане и борбата с измамите Алгирдас Шемета.

Италия е изгубила приходи на стойност 36 млрд. евро, Франция – 32 млрд. евро, Германия – 27 млрд. евро, а Великобритания – 19,40 млрд. евро, сочи проучване, проведено от полската компания Case през първото полугодие на 2013 г. във всички 28 страни членки на ЕС.

Разглеждани като процент от БВП, несъбраните приходи от ДДС са в най-големи размери в източноевропейските държави. В Румъния пропуснатите ползи представляват 8% от БВП, докато в Гърция, Литва и Латвия делът достига 4 на сто от БВП.

"Размерът на несъбрания ДДС е неприемлив, особено като се има предвид въздействието, което тези суми може да имат в укрепването на публичните финанси", отбеляза Шемета.

Данните на ЕК показаха значително увеличение на несъбраните данъчни приходи в сравнение с последния доклад от 2009 г., които бе изготвен от британската фирма Reckon. Тогавашните данни за Франция, например, показваха несъбран ДДС в размер на 9 млрд. евро, или три пъти по-малко спрямо последното проучване. Париж обаче оспори методологията, на която се базира последният доклад на Саse.

Официални представители на ЕС обаче посочиха, че по-ранното проучване е било моментна снимка на финансовото положение през 2006 г. – доста преди започването на финансовата криза, която имаше сериозно негативно влияние върху събиерамостта.

Комисар Шемета заяви, че европейската данъчна реформа, която стартира през декември 2011 г., вече е осигурила по-добра защита срещу измамите с ДДС. Механизмът за бързо реагиране, приет през юли 2013 г., пък е дал възможност на страните членки на съюза да взимат по-бързи и точни решения при внезапни и мащабни случаи на данъчни машинации.

"Налице е и положително послание от настоящите данни. Нашата амбициозна реформа на системата за ДДС, мерките на ЕС за борба с данъчните измами и нашите препоръки за националните данъчни реформи са насочени в правилната посока", добави още той.

Говорителят на комисаря обяви пред журналисти в Брюксел, че в следващите седмици ще бъде предложен единен образец за ДДС декларация за целия ЕС. От 1 януари 2015 г. пък ще влезе в сила единна електронна система, която ще насърчава опростяването на процедурите по събиране на ДДС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:15 | 09.09.22 г.
fallback