Всички референтни индекси, които се използват за определяне на цените на финансови инструменти, деривати и ипотечни кредити, както и за оценка на резултатите на инвестиционните фондове, ще се контролират от европейските власти. Това включва всички междубанкови индекси, включително LIBOR и EURIBOR, както и стоковите показатели, поясняват от Европейската комисия (ЕК), които са вносители на законопроекта.
„Крайната цел е да се осигури достоверност на референтните показатели, като се гарантира, че при изготвянето им няма конфликти на интереси, че те отразяват икономическата действителност в съответствие със своето предназначение и че се използват правилно“, посочва се в становище на комисията.
Брюксел предлага само лицензирани субекти, които са обект на постоянен надзор на национално и европейско равнище, да имат правото да предоставят подобни индекси. Данните, които те използват, ще се изисква да са от надеждни източници.
Предвижда се в тази връзка да се изготви специален кодекс, който да определя задълженията и отговорностите на субектите, които предоставят данните за изготвянето на показателите, уточняват от Еврокомисията.Показателите ще се придружават и от декларация, в която ще се посочва какво точно измерва показателят и кои са неговите слаби страни.
Основните референтни показатели ще бъдат следени от колегиуми от надзорни органи, ръководени от надзорния орган за администратора на референтния показател, с участието на Европейския орган за ценни книжа и пазари. При разногласия между членовете на колегиума европейският регулатор ще може да взема обвързващи решения, предлага ЕК.
Още през юни в британските медии се появи информация, че LIBOR ще мине под европейски контрол. Преди дни обаче FT съобщи, че Еврокомисията се е отказала от законопроекта, за да избегне политическия сблъсък с Великобритания.