Свърши ли дълговата криза в Европа? Да, според анализаторите на Danske Bank, след като PMI данните на института Markit показаха, че дори най-слабите страни в еврозоната са постигнали дългоочакван обрат и вече са част от икономиките, в които активността се разширява, пише CNBC.
Очаквано икономическата активност в Германия и Великобритания се ускорява. Интересното е обаче, че Испания и Италия сега изглежда се измъкват от пипалата на рецесията.
Производствения сектор в Испания се разширява за първо път от април 2011 г., като PMI индексът за август се покачва до 51,1 пункта от 49,8 през юли. Производственият индекс за Италия пък достигна 27-месечен връх от 51,3 пункта.
„Увеличават се сигналите, че Европа излиза от кризата много по-бързо отколкото мнозина очакваха. Само Гърция остава в рецесия“, коментира Франк Хансен, анализатор на Danske.
„Нашата оценка е, че дълговата криза е приключила. Смятаме, че повече няма да има пазарна паника, при която несигурността относно една държава се пренася към друга и създава опасения за оцеляването на цялата еврозона.“
„Подобрението в Италия и Испания е до голяма степен движено от експорта. В последните години страните от Южна Европа трябваше да оптимизират оперативната си дейност, да намалят възнагражденията и да проведат структурни реформи. Сега виждаме, че тези усилия се отплащат във формата на по-конкурентни икономики“, посочва Хансен
Инвеститорите обаче трябва да са внимателни. Безработицата в еврозоната е все още на рекордното ниво от 12,1%.
„Възстановяването е крехко и отразява главно подобрението в останалата част на света. Забавяне на глобалното възстановяване ще се отрази лошо на Испания и Италия“, казва анализаторът.
„Необходими са още реформи, като и в двете страни трябва да извървят дълъг път, докато поставят под контрол ситуацията с държавните си дългове.“