Гърция, Португалия, Холандия и Великобритания са държавите, които са пострадали най-много от икономическата криза, що се отнася до спада на заплатите на работещите.
Най-изненадващо е присъствието в тази група на Обединеното кралство, където от 2010 г. насам средната заплата на база 1 час труд е паднала с 5,5%. За сравнение, в Испания, която се намира в тежка финансова криза, спадът е в размер на 3,3 на сто, предава Ройтер, цитиран от Bulgaria on Air.
Като цяло в ЕС средният спад на възнагражденията, отразен в хармонизирания индекс на потребителските цени на ЕЦБ, е 0,7%. Що се отнася до спада в Еврозоната, той е още по-незначителен – 0,1%. За разлика от Гърция, Португалия, Холандия и Великобритания, в Германия работещите получават подобрени възнаграждения. От 2010 г. насам ръстът е с 2,7 на сто.
Повишение, макар и малко, има и във Франция – 0,4 %. Данните са най-разочароващи за Великобритания и това даде основание на опозицията отново да критикува водената от премиера Дейвид Камерън политика.
Кати Джеймисън от Лейбъристката партия заяви, че британците живеят все по зле. По думите й въпреки становището на управляващите, че ситуацията е стабилна, цените растат с по-големи темпове отколкото заплатите. Освен това лейбъристите заявяват, че докато хората със средни и ниски доходи получават увеличение на данъците, милионерите се радват на големи облекчения.
Статистиката показва, че под управлението на Дейвид Камерън заплатите във Великобритания спадат в продължение на 35 последователни месеца – което е антирекорд сред всички премиери на страната.