Светът да спре да се върти. Великобритания иска да скочи. Олимпийските игри през 2012 г. бяха славен празник на многообразието и Лондон се представи като ненадминат световен център. Местните герои на игрите – атлети като Мо Фара и Джесика Енис, бяха свидетелство за уж новия и разширен кръгозор на британците. Това обаче беше тогава.
Година по-късно се чува политическото ехо на затварящите се врати, пише в анализ на FT. Посланието към чужденците е просто: стойте настрана. Консерваторите на Дейвид Камерън обещаха да бъде проведен референдум, който може да доведе до разрив с Европа.
А преди време торите зовяха: откажете се от Европа, погледнете към света. Сега те градят барикади срещу всички и всичко. Туристи, студенти, бизнесмени – всички те са потенциални нелегални имигранти.
Британското министерство на вътрешните работи преди дни подсказа каква ще бъде грубата популистка политика, на която залага правителството. В различни райони на Лондон, където са съсредоточени етнически малцинства, бяха разположени специални ванове с билбордове. Посланието? Нелегалните имигранти трябва или да си отидат у дома, или да бъдат арестувани.
Либералдемократите, по-малката партия в коалицията на Камерън, протестираха срещу инициативата и я определиха като глупава и обидна. От канцеларията на премиера обаче равнодушно заявиха, че кампанията може да се развие и в национален мащаб, посочва изданието.
Вътрешното министерство планира също така да изисква от посетителите от държавите с висок риск да плащат парична гаранция от 3 хил. паунда, за да влязат в страната. Целта, както обясняват от ведомството, е да се предотврати удължаването на законния престой и да се възстановят разходите, ако хората ползват здравни услуги. Сред „избраните“ страни са Индия, Нигерия, Кения, Пакистан, Шри Ланка и Бангладеш. Гражданите на държави като САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия са освободени от това задължение.
Правителството също така обещава да ограничи достъпа на българи и румънци до страната. От догодина гражданите на двете държави получават правото да се движат свободно в страните от Европейския съюз. Жълтата преса вече е пълна с ужасяващи истории за „социални туристи“. Нищо, че имигрантите много по-рядко търсят помощи в сравнение с британците.
Британското правителство навлиза на популистка територия, пише още в анализа на FT. Премиерът изведнъж отхвърли тезата за многообразието на обществото, която беше неговата запазена мярка. И ако преди време Дейвид Камерън отхвърляше ролята на крайните националисти и ги определяше като расисти, днес той ги ухажва.