Бившият главен икономист на Европейската централна банка (ЕЦБ) Юрген Щарк предупреждава за тежко обостряне на еврокризата.
"Мисля, че кризата ще се изостри до края на есента. Навлизаме в нова фаза на управлението на кризи“, заяви Щарк в интервю за Handelsblatt (петъчното издание).
По думите му след парламентарните избори в Германия в края на септември Франция ще увеличи натиска върху ЕЦБ и Германия. "Програмата за изкупуване на облигации (OMT – Outright Monetary Transactions) трябваше да се използва в Испания и Италия. Но натискът ще бъде огромен този инструмент да се ползва и във Франция. И то без страната да трябва да се скрие официално от спасителния чадър", каза Щарк.
Бившият главен икономист на ЕЦБ подаде през септември 2011 г. оставката си от Изпълнителния съвет на ЕЦБ в знак на протест срещу държавното финансиране от страна на банката. Неговият скептицизъм оттогава досега не е намалял. Преди година ръководителят на ЕЦБ Марио Драги обяви в Лондон, че ще направи всичко, за да спаси еврото. Малко по-късно той представи плановете си за програмата OMT.
Чрез програмата ЕЦБ има възможността да купува неограничени количества облигации от страните в криза. За да се премахнат всички политически опасения, ЕЦБ ще активира програмата само тогава, когато засегнатите страни официално подадат молба за помощ и започнат да изпълняват реформи.
Въпреки това съществуват сериозни опасения, че в случай на криза ЕЦБ държи на собствените си правила. Щарк се счита за един от скептиците, но на финансовите пазари програмата на Драги се счита за голям успех.
"Речта от Лондон впечатли пазарите в действителност“, каза Щарк. "Но аз се съмнявам, че това е едно устойчиво успокоение, защото политическата несигурност в Европа продъжава. Това важи и за политиката на национално равнище в кризисните страни и за политиката на европейско институционално равнище", коментира той.
"A устойчиво решение на кризата не се вижда". Драги просто е закупил време на правителствата в Европа. Но това време не бе използвано", казва Щарк.
Бившият главен икономист предполага, че ЕЦБ трябва да изпълни обещанието си и програмата да започне да купува държавни облигации. Той е „твърдо убеден, че пазарите ще тестват в даден момент, който никой не може да предрече, до колко сериозна е ЕЦБ в това отношение".